Казусът с двете улици в „Прослав“, които по документи се водят селскостопански, горски и ведомствени пътища, а на практика са с асфалт и изградена инфраструктура, се връща в Общинския съвет днес. След като преди две седмици точката бе отложена заради липса на яснота как е възможно по „кърски“ път да има ВиК, газификация, оптичен интернет и достъп до редица жилищни сгради, Община Пловдив е събрала допълнителна информация по случая.

От приложените към предложението документи става ясно, че инфраструктурата в района не е изграждана „на тъмно“. Главният архитект на Община Пловдив арх. Яна Желязкова е изпратила уточняваща информация до Общинския съвет, към която са приложени ситуация с подземен кадастър, схема с действащи ПУП-ове, както и разрешения за строеж за инфраструктурата в обхвата на двете улици - „Вегитарианска“ и Светилник“.

Сред документите са разрешения за строеж за газоразпределителна мрежа, уличен водопровод и канализация, издавани в периода 2010–2015 година. Приложен е и списък с разрешения за строеж на жилищните сгради в района. Така първоначалният въпрос дали някой е изградил път и мрежи без знанието на общината се измества към другия проблем – защо години наред реалното състояние на терена не е било синхронизирано с предназначението на имотите по документи.

Вижда се, че и улиците и инфраструктурата са били изградени от собственици на имоти в зоната.

Самото предложение касае искане за транспортен достъп по две улици в „Прослав“, за да се обслужи имот, който е разделен на редица УПИ-та за еднофамилни къщи.

За да се реализира инвестиционното намерение, е необходимо Общинският съвет да даде съгласие за промяна на предназначението на части от два общински имота, които се водят „селскостопански, горски, ведомствен път“, но предложението предвижда частите, през които ще се осигурява достъпът, да бъдат с предназначение „път с трайна настилка“.

Конкретно се иска промяна за 0,411 дка от единия имот и 1,372 дка от другия, или общо 1,783 дка. В проекта на решение е записано още, че процедурите ще бъдат за сметка на заинтересованото лице.

Именно това бе един от спорните моменти на предишната сесия. Тогава точката бе отложена по предложение на Борислав Инчев, след като зам.-кметът по строителството Хакъ Сакъбов и главният архитект Яна Желязкова признаха, че администрацията трябва да провери какъв е статутът на улиците и какво реално е изграждано по тях.

Сега администрацията се връща с документи, които показват, че за инфраструктурата има строителни книжа. Това обаче не отменя по-големия въпрос, който казусът отвори – колко още подобни трасета има в крайните квартали на Пловдив, които на хартия продължават да се водят „кърски“, въпреки че на практика обслужват жилищни зони с асфалт, подземни мрежи и ново строителство.

Въпреки че има изградена инфраструктура, това съвсем не значи, че общинските съветници ще дадат зелена светлина за промяна на предназначението. На предишната сесия общинският съветник от ГЕРБ Димитър Колев заяви, че местният парламент трябва да гледа всеки казус по отделно, а не всички да бъдат отхвърляни, както се случва в този мандат.

Останалите предложения, които бяха отложени за транспортния достъп, не попаднаха в дневния ред за днешната сесия.

Местната власт в Пловдив в шах – "кърски пътища" покрай луксозни къщи се оказаха с асфалт и ВиКОтложиха няколко предложения за промяна на транспортен достъп, други ги отхвърлиха