Всяване на страх с полуистини и откровени манипулации се правят в момента в опит да се саботира най-голямата реформа в пловдивския спорт. Както TrafficNews писа Община Пловдив подготвя преобразуването на ОП „Многофункционална спортна зала” в ОП „Спорт”. Идеята е към нея да минат всички спортни обекти в града, както и дейностите, с които се финансира спортния календар и подпомагането на клубовете. С това ще се закрие отдел „Спорт и младежки дейности”, а ОП „Жилфонд” ще отговаря само за търговските и жилищни имоти на Община Пловдив.
Срещу това обаче активно работи бившият зам.-кмет, а сега общински съветник, Георги Титюков, научи TrafficNews. Той вече се опитва да извива ръцете на администрацията, като се противопоставя на тази реформа. Освен това чрез Сдружението ПФК Ботев, на което той е от активните членове и някои бизнесмени в града, се пускат становища, че новото ОП ще постави под въпрос бъдещето на стадионите на Ботев и Локомотив. Твърденията са абсолютно несъстоятелни, като те имат една цел – да се манипулира общественото мнение, за да се провали дългоочакваната реформа. В страницата на Ботев Пловдив дори бе пуснат трейлър за предстоящо интервю със строителя на стадиона Илиян Филипов, членовете на Сдружението - Борис Гиздаков, Рашо Стоянов и Георги Титюков. В него те ще се упражняват около създаването на ОП "Спорт". Повече от ясно е, че всичко това се прави с цел изнудване на кмета Костадин Димитров, за да може той да се огъне и да не осъществи своята реформа, чиято идея е негова.
Защо Титюков се опитва да саботира реформата, която той така и не направи?
Титюков, който е един от най-компрометираните пловдивски политици, в момента е в пълна изолация. Той бе напуснат от неговите съпартийци – Константин Георгиев и Румяна Толова, а в групата „Съединение за Пловдив” в Общинския съвет, също е избягван, въпреки че се води на документи председател. Единственият, който все още е близък до Титюков е зам.-кметът Николай Бухалов. Последният тъй като няма административен опит за всяко нещо се допитва до неговия предшественик, като на практика Титюков още „коли и беси” в ресора.
В момента началник на отдел „Спорт и младежки дейности” е Иван Запрянов, който също бе кандидат за общински съветник от „Съединени за Пловдив”. Тъй като той не играе по свирката на Титюков, последният губи своето влияние не само в спорните среди, а и в най-важното – харченето на общински пари.
С направата на ОП „Спорт” освен базите, така и финансирането по спортния календар, ще бъде в него, а отделът „Спорт и младежки дейности” ще бъде закрит. С това ще отпадне голяма част от бюрокрацията в ресора, като ще има повече средства за реални спортни дейности.
Борбата на Титюков е отделът и неговите функции да останат, като за началник се сложи близък до него човек, но най-вече послушен. По този начин Титюков ще може отново да харчи по 2 млн. лева на година за спортния календар и финансиране на клубовете по негова инициатива.
Новото ОП „Спорт” ще вземе ли стадионите?
Понеже бившият зам.-кмет не може да мотивира по друг начин оставането на отдел „Спорт и младежки дейности”, той започва да се заиграва с феновете и да всява страх, че Община Пловдив ще взима парите от наемите на новите търговски площи на Колежа и Лаута.
В момента всички спортни бази в града са зачислени към ОП „Жилфонд”, без двата стадиона, просто защото са в етап на довършване. Това да се казва, че вкарването на стадиони в общинско предприятие не е целесъобразно, на практика е безсмислено, защото и в момента всички бази са в общинско предприятие, но с име „Жилфонд”.
В новия правилник освен Лаута и Колежа, попада и стадион „Тодор Диев”, който се подготвя за концесия. Това е естествено, тъй като всяка една общинска собственост трябва да бъде зачислена към различно звено – ОП, районно кметство или друго. При стартирането на процедури за отдаването им под наем или на концесия те вървят през конкурси, независимо къде са зачислени. В дългия списък с обекти, които ще се влеят в ОП-то са редица спортни бази, които в момент са отдадени под наем. Тези пари не отиват в общинските предприятия, тъй като това са второстепенни разпоредители с бюджетни средства, а директно в касата на Община Пловдив. С други думи, ако някой от градските власти иска да спъне даването на стадионите, то това може да го стори независимо от звеното, към което е зачислено.
Когато двата стадиона се завършат, то и Ботев и Локомотив могат да ги поискат през различните начини за това. Ако обаче клубовете искат да преотдават търговските помещения и да финансират издръжката, то трябва да вземат стадионите на концесия. Нито по Закона за спорта, нито по Закона за общинската собственост – това е възможно.
Освен Титюков, това много добре го знаят и неговите близки - Рашо Стоянов и Борис Гиздаков, с които стоят на една маса. Първият бе шеф на данъчните в Община Пловдив, а вторият е независим оценител на имоти с договор към градските власти.
Тримата в колаборация заедно с Васил Боснешки, който нерегламентирано е отдавал залата по бокс на друг спортен клуб, се опитват да изкривят истината, за да постигнат своите цели. Те са Боснешки да се разпорежда със залата по бокс на бул. „Източен 10”, а Титюков да харчи отново парите за спорт в Община Пловдив.
Ако създаването на ОП „Спорт” се провали под натиска на въпросните лица, то Община Пловдив ще продължи да бъде длъжник на спорните клубове в Пловдив, а шансовете за реформа ще се отложат за следващия мандат. Въпросът е дали кметът Костадин Димитров ще се подложи на натиска, който му оказва Титюков чрез хората, които не са го изоставили все още…
Част от скандалите, в които се забърка Георги Титюков през последния мандат, като зам.-кмет:
Разцепление в "Кауза България" - един от основателите напусна след конфликт с Титюков
Още от категорията
Боливудският екшън, който се снимаше в Пловдив с премиера в началото на новата година