Те са избрали професията със сърцето си. Енергични, различни, отдадени на пациентите и на мисията да помагат – това са младите лекари на 2019-а. През изминалата година TrafficNews.bg стартира нова рубрика. В поредица от материали представихме млади специалисти, завършили престижни университети с отличен успех, специализирали при най-изтъкнатите европейски професори, но избрали да практикуват и да градят бъдещето си тук – под тепетата. Те асистират в сложни операции, борят се успешно с най-коварните заболявания, помагат за създаването на нов живот. Връщат усмивките на хората в най-тежките за тях моменти. Преживяват историите им и никога не губят човечността си. Успешно съчетават лечебната с преподавателската дейност. Всички те са опора за пациентите си и гордост за града ни. Вижте ги:
Каква е връзката между стрес, психика и имунна система? Отговор на този въпрос търси един от най-младите асистенти в катедрата по микробиология на Медицински университет – Пловдив д-р Мария Ивановска. Интересите й в тази област започват преди повече от четири години, когато научният й ръководител проф. д-р Мариана Мурджева я насочва да изследва проблемите на стреса в своята докторантура „Имунологична реактивност при остър и хроничен стрес”.
Иновативен метод, който открива лошите клетки при остра лимфобластна левкемия на деца, внедри д-р Хасан Бурнусузов. Главният асистент към МУ-Пловдив и педиатър в Катедрата по педиатрия и медицинска генетика изследва костномозъчни проби на малките пациенти със съвременен 8-цветен флуоцитометър. Чрез специална методика се маркират лошите ракови клетки и в зависимост от техния брой и от клиничните показатели на детето специалистите преценяват дали да се продължи със същата терапия, или с по-агресивна. 80-85% от малките пациенти оздравяват.
12-сантиметров подкожно разположен паразит отстраниха от пациент началникът на УНГ отделението в УМБАЛ „Пловдив” д-р Асен Асенов и д-р Божидар Митев. „Осъществихме морфологично изследване на паразита, което потвърди нашето съмнение за Дирофилария. В България през последните 50 години са описани само 47 случая”, разказва д-р Митев.
Д-р Станислав Вълканов е специалист уролог, управител на УМБАЛ „Каспела” в Пловдив. Завършва МУ – Пловдив, защитава дисертационен труд на тема „Уретерореноскопия съчетана с Holmium –Yag лазерна литотрипсия за лечение на уретерни камъни”. Има богат опит в лечението на бъбречно-каменната болест, като в годините е посещавал множество международни конгреси. Член е на българската, европейската и американската асоциация по урология, преподавател по урология в МУ - Пловдив.
73.5 на сто от служителите в затвора страдат от бърнаут, или синдрома на професионалното изпепеляване. Това показва изследване, направено от доц. Станислава Харизанова от МУ - Пловдив. 37% са в крайната фаза – на изтощение. Те са с нисък енергиен тонус и отслабена нервна система. Изолират се, отчуждават се както от работата и лишените от свобода, така и от колегите.
Стоматологът д-р Мариана Александрова преподава на зъботехници в Медицински колеж – Пловдив. Специализира детска дентална медицина в МУ – Пловдив. Участвала е в редица международни проекти със студенти. Автор и съавтор е в десетки научни статии. Има участие в съставянето на няколко учебника. Говори руски, френски, английски и италиански език, използва гръцки.
Промени в имунния отговор при пациенти с усложнени и неусложнени резекции на белия дроб. Това е темата на дисертационния труд, който д-р Любомир Паунов защити в края на 2019 г. Д-р Паунов е трето поколение лекар. Завършва МУ – Пловдив с отличен успех, а през 2013 г. започва работа във Втора хирургична клиника на УМБАЛ „Св. Георги”. Втори мандат е член е на Управителния съвет на Регионалната лекарска комисия на БЛС в Пловдив. Има множество участия в научни конгреси, конференции и форуми.
56-годишен мъж със слепота на едното око прогледна след сложна операция, извършена от д-р Димитриос Власиадис, началник на Отделението по очни болести на МБАЛ Централ Хоспитал. Като дете пациентът се ударил, а лекарите били категорични, че повече никога няма да може да вижда с нараненото око. „Когато видя резултата от операцията, беше толкова доволен, че започна да разказва на всичките си познати”, казва специалистът.
Да вземеш решение в рамките на няколко минути, за да спасиш нечий живот. Това се налага почти ежедневно в работата на д-р Петър Николов. Младият лекар работи в Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“, където постъпват най-тежките случаи. Второ поколение кардиолог е. Завършил е МУ – Пловдив с пълно отличие. Преди 7 г. взима специалност кардиология и в момента се е насочил към интервенционалното лечение на исхемичната болест на сърцето.
Д-р Драгомир Геров е завършил МУ -Пловдив. От 2011 г. работи в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Свети Георги”. През 2016 г. успешно защитава специалност по гастроентерология. Има допълнителни квалификации - II ниво абдоминална ехография и III ниво гастроинтестинална ендоскопия. Член е на Българско дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография.
Д-р Веселин Попов завършва МУ – Пловдив с отличен успех 5,91 през септември 2016 г. Още същата година става първият специализант в Клиниката по лъчелечение от над 25 години, а година по-късно - и първият докторант по онкология в историята на МУ-Пловдив, към катедра по Клинична онкология. В началото на 2018 г. заминава на едномесечен стаж в Германия. Придобитите знания слагат основата на роботизираната стереотактична радиохирургия с КиберНож в страната.
Как се променя температурата на издишания въздух при физическо натоварване изследва главният асистент в Катедрата по патофизиология към Медицински университет – Пловдив д-р Петър Димов. Проучването е част от едномесечна специализация на младия лекар в Загреб, Хърватия, при проф. Давор Плавец. В момента учени от цял свят изпробват метода, който би могъл да даде информация за началото на много заболявания – например астма и всякакви инфекции на белите дробове.
Д-р Иван Сматракалев е специализант втора година в Отделението по кардиология в МБАЛ „Медлайн”. Той завършва с отличие медицина в МУ-Пловдив през 2016 г. Практикувал е и в Спешно-приемното отделение на УМБАЛ „Св. Георги”. Има завършени курсове за следдипломна квалификация и специализация в областта на кардиологията, както и участия в медицински конгреси, симпозиуми, семинари. Притежава сертификат за ехокардиография.
Пострадали при катастрофи, трудови злополуки, падания от височини, опити за самоубийство. Най-тежките случаи на цяла Южна България попадат в Спешния хирургичен кабинет на УМБАЛ „Свети Георги”. Сред хората, които първи посрещат линейките, е д-р Пламен Гочев, специализант по хирургия, който дели времето си между спешните пациенти и спортната медицина. Дежурството му често продължава повече от 12 часа, а през това време преминават над 120 човека.
С ново за България изследване д-р Христо Иванов и колегите му ще откриват рано рецидиви на тумори при онкоболни пациенти. Това е възможно благодарение на апарата дигитален дроплет PCR, който ще бъде закупен от МУ – Пловдив по проекта ПЕРИМЕД. „След като туморът е премахнат, ще проследяваме минимална резидуална болест, като търсим туморна ДНК в кръвта. Ако се появи такава, това означава, че туморът е рецидивирал. Предимството е, че тези изследвания се позитивират много преди образните. Тоест, много по-рано ще знаем пациентът добре ли е отговорил на терапията”, разказва генетикът.
Иновативен метод за диагностика увеличава шансовете на пациенти с инфекциозни заболявания на централната нервна система. Модерният мултиплексен PCR в Лабораторията по микробиология на УМБАЛ "Св. Георги"-Пловдив е един от четирите в страната, а сред специалистите, обучени да работят с него, е д-р Йордан Калчев. Специализантът по микробиология обяснява, че новият метод намалява времето за излизане на резултатите от 2-3 дни на час и половина. С бързата диагностика се позволява да се започне т.нар. таргетирано лечение.
Ключът към правилното лечение е точната диагноза, убедени са д-р Деляна Давчева и колегите й. Пред очите им ежедневно преминават между 150 до 300 човешки съдби чрез резултатите, които валидират. Лекарите в Централната клинична лаборатория на УМБАЛ „Свети Георги” и Технологичния център за спешна медицина нямат право на грешки. Защото резултатите, които предоставят на клиницистите, служат за вземане на животоспасяващи решения. Най-много обичат да бъдат добрите вестоносци.
Между 15 и 20% от бременностите завършват със спонтанен аборт. Преди 10-15 години беше почти невъзможно да се помогне на двойки, при които не се диагностицират хормонални нарушения. Най-новите научни изследвания обаче установяват, че в близо 80% от тези т.нар. „необясними случаи” се отчита ролята на имунологичните фактори и чрез прилагане на съвременните терапевтични подходи над 80% от бременностите се износват до термина. Д-р Венцеслава Градинарска от УСБАЛАГ „Селена” Пловдив е сред малкото специалисти у нас, които дават шанс на жените да станат майки.
Отличникът на випуск 2018 в МУ - Пловдив д-р Марин Канарев се е посветил на една от най-трудните специалности – медицинска онкология. Той работи в МБАЛ „Парк Хоспитал” рамо до рамо с родителите си, които имат дългогодишен опит както в медицинската онкология, така и вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия. Също така е асистент в Катедрата по анатомия на МУ-Пловдив и води упражнения на студентите.
Д-р Радостина Щерева завършва с отличие Стоматологичния факултет съм МУ – Пловдив и повече от 23 години работи като лекар по дентална медицина в собствена стоматологична клиника. Член на пловдивската Регионална колегия на БЗС. Носител на награда „Ключът към успеха“ на националния конкурс „Мениджър на дентална практика“.
„Най-хубавото изживяване е да внесеш светлина в човешките очи. Пациент, който е бил незрящ, да прогледне, е чудо. И когато и аз участвам в него, ми е безкрайно приятно”, споделя д-р Тодор Тасков. Заедно с брат си Георги са трето поколение офталмолози. Работят в очна болница „Луксор”, където се извършва лазерна корекция на зрението, катаракта, глаукома, лечение на ретинални заболявания, детски очни болести, хирургия на клепачи и слъзен апарат, естетика на лице.
Знаете ли защо повечето специализанти избират кардиология? За да се научат как да лекуват сърцето, когато то бъде разбито. Анекдотът е любим на д-р Донка Русева от Клиниката по кардиология на пловдивската университетска болница „Свети Георги” и с него на шега обяснява решението си да се насочи към тази тежка и все още считана за мъжка специалност. Д-р Русева завършва МУ-Пловдив с отличен успех и от 9 месеца е специализант по кардиология.
Д-р Красимира Чалова е сред младите специалисти от екипа на АГ болница „Селена”. Занимава се с патологична бременност, фетална морфология, проследяване на нормална бременност, раждания, рутинни гинекологични прегледи. Вече има и своите първи постижения в ин витро процедурите. Завършила е МУ - Пловдив с отличен успех. Признава, че обожава работата си.
Д-р Дарина Дамянлиева е трето поколение медик. Завършила е МУ - Пловдив. В момента е специализант в Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Свети Георги“. Посещавала е курсове и конгреси по дерматологична и естетична медицина и има сертификати за работа с дермални филъри, мезотерапия, химични пилинги и ботулинов токсин. Преминала е стаж в Клиника по пластична и дермална хирургия в болница „Saint-Rock” в Ница, Франция.
Доскоро би било немислимо човек да се сдобие с изцяло керамична вставка, корона или дори мост в рамките на няколко часа, и то само с едно посещение при своя лекар по дентална медицина. В наши дни това е напълно възможно и все по-достъпно. До тези новости може да се докосне всеки пациент, благодарение на CAD/CAM технологията, разказва д-р Росен Загоров от Amaya Dental Clinic.
Ембриологът д-р Борислав Матеев следва в МУ - Плевен, както и в Медицинския университет във Виена. Връщайки се в родния Пловдив, завършва магистратура Молекулярна биология в ПУ „Паисий Хилендарски” и Здравен мениджмънт в МУ. Интересите му са в областта на репродуктивната и регенератива медицина, молекулярна биология, предимплантационната диагностика и криоконсервация. Преподава в ПУ „П.Хилендарски“, вещо лице към Окръжен съд - Пловдив.
Гладът за лекари в малките населени места ще става все по-сериозен. Първо ще се усети липсата на джипита, а след това - и на тесни специалисти. Това споделя д-р Цветомир Мирославов, който от 9 години е общопрактикуващ лекар в Пловдив. Самият той определя специалността си като не особено предпочитана от младите лекари, въпреки че не съжалява за пътя, по който е поел.
Д-р Петя Белчева завършва медицина през 2011 г. в Стара Загора. Работи 2 години във вътрешно отделение в МБАЛ „Д-р Д. Чакмаков“, град Раднево, след което започва специализация „Неонатология“ към МУ-Пловдив. Работила е като специалист неонатолог в Бургас, а от ноември 2018 г. е част от екипа на АГ болница „Селена“.
Микроскопът е едно от най-новите постижения на съвременната стоматология. Благодарение на активното използване на рентген, визиография вече значително е ограничен списъкът с показания за вадене на зъби. Лечението на пулпити и периодонтити - санирането на кореновите канали, става по-качествено и успешно. Д-р Елена Иванова от Amaya Dental Clinic е сред най-добрите специалисти при лечението на зъби под микроскоп в града.
Д-р Димитър Шишков е сред най-младите попълнения в Клиниката по урология в УМБАЛ Пловдив. Трето поколение медик. Дядо му д-р Григор Шишков бе сред изявените пловдивски хирурзи. Баща му проф. д-р Димитър Шишков има огромен принос в областта на медицината с въвеждането на клиничен метод за изграждане на ортотопичен пикочен мехур. Д-р Шишков възнамерява да продължи по техните стъпки и в бъдеще също да се занимава с хирургия.
Психичните разстройства, тревожността и промяната на настроението зачестяват през есента. Мрачното и влажно време, падащите листа на дърветата и напрежението по време на работа са сред основните причини за минорните чувства през този сезон. Наблюденията на д-р Габриела Калоянова-Кавръкова от Центъра за психично здраве показват, че пациенти дори се влошават на фона на поддържащото си лечение.
Д-р Александрина Топалова-Шишманова завършва МУ-Пловдив с отличен 5.83. Работи в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Свети Георги”. Асистира в някои от най-сложните операции, извършени в Интегралния център за лечение на тумори и травми на глава и шия, който е част от Високотехнологичния център за трансфер на знания и здравни технологии на лечебното заведение.
Съвременните дентални импланти предлагат предсказуеми и дълготрайни резултати за възстановяване на липсващи зъби. Изработените корони върху импланти могат да бъдат максимално близки до естествените зъби, благодарение на което се осигурява несравним комфорт за пациентите с липсващи зъби, обяснява д-р Бойко Стефанов от Amaya Dental Clinic.
Д-р Евгени Попов е специализант в Клиниката по урология на УМБАЛ „Пловдив”. Трето поколение медик. Вече е асистирал в няколко операции на проф. Димитър Шишков за премахване на пикочен мехур и замяната му с нов, моделиран от собствените черва на пациента.
Революционен метод за премахване на лезии в черния дроб прилага д-р Ганчо Костов в УМБАЛ „Каспела”. Ехографски асистираната чернодробна хирургия младият лекар усвоява в Милано при един от двамата най-добри хирурзи в тази област - проф. Гуидо Торзили. Методът се използва при метастази от чревен карцином и цели запазване на максимално пълен обем от чернодробния паренхим.