
„Бизнесът е абсолютно готов за въвеждане на еврото и вижда позитивите от това колко възможности отваря. Последната седмица ние излязохме с позиция до евроинституциите и ние искаме България да е по-богата и всеки българин да живее по-добре", коментира председателят на Българската стартъп асоциация Добромир Иванов.
"Не би трябвало въобще да има такава спекулация. Ако се разгледа наистина задълбочено и експертно, се вижда, че инфлационните процеси се влияят от наистина много фактори и е манипулативно да изкараш приемането на еврото като някакъв основен фактор. Не – това не е фактор за инфлационните процеси и няма да бъде", каза и икономистът Владимир Сиркаров за БТВ.
Те коментираха и приемането на еврото в Хърватия, която пък често е давана като негативен пример и дали наистина има двойно увеличение в цените там в сравнение с тези от края на декември 2022 година, една година след въвеждането на еврото.
"Нито са двойни, нито се е случила кой знае каква промяна. В Хърватия видяхме едни инфлационни процеси, каквито имаше в цяла Европа и дори много скоро след приемането на Хърватия в еврозоната наблюдавахме охлаждане на инфлацията. Винаги съм казвал, че влизането на дадена страна в еврозоната, е инструмент, който, ако се използва умело, може да доведе до повече позитиви", каза Сиркаков.
Според Добромир Иванов еврото дава възможности - но нито ще ни реши проблемите, нито ще създаде нови такива. От нас си зависи как ще го използваме.
Акценти






Пламна ли война срещу тепетата на Пловдив?

Търсят нови директори за пет училища в Пловдив

