Бизнесът в Пловдивско е започнал да влага повече пари в оборудване, вместо в сгради. Това показват последните данни на Териториално статистическо бюро Юг към 31 декември 2018 г. Увеличението спрямо предходната година на направените инвестиции за закупуване за машини, производствено оборудване и апаратура е с 3.5 пункта до 33.7% и на транспортни средства - с 1.6 пункта до 15.7% от общия обем на инвестициите. Същевременно намаляват вложените средства за закупуване сгради и строителни съоръжения и конструкции - с 4.9 пункта до 31.7% и други разходи - с 0.2 пункта до 11.5%. Единствено при извършените разходи за закупуване на земя не се наблюдава изменение – 7.4% и през двете години.
Данните на Териториално статистическо бюро Юг показват, че през 2018 г. извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на областната икономиката са 1 864 млн. лв., като е отчетено увеличение от 10.7% в сравнение с предходната година. Най-голям обем инвестиции са вложени в промишления сектор - 745 млн. лв., и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) - 488 млн. лева. През 2018 г. тези сектори заедно формират 66.1% от общия обем разходи за дълготрайни материални активи, а относителният им дял общо намалява с 4.5 пункта спрямо предходната година. В сектор „Операции с недвижими имоти” инвестициите за дълготрайни материални активи достигат 202 млн. лева, или с 55.4% повече в сравнение с 2017 г.
Растат и преките чуждестранни инвестиции в Пловдивска област. Към края на 2018 г. те възлизат на 1 912 млн. евро, което е с 0.9% повече в сравнение с 2017 г. Най-голяма е стойността на направените чуждестранни инвестиции в индустрията - 1 376 млн. евро, и в сектор операции с недвижими имоти - 255 млн. евро. През 201 8 г. тези дейности заедно формират 85.3% от общия обем на чуждестранните инвестиции, а относителният им дял общо се увеличава с 0.3 пункта спрямо предходната година. В сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство” преките чуждестранни инвестиции намаляват с 13.0% в сравнение с 2017 г. и са в размер на 161 млн. евро. С най-голям размер на чуждестранните инвестиции е община Пловдив - 65.5% от общия обем, следвана от Марица и Раковски - съответно 12.7% и 4.2%.
Още от категорията
Виж всички
Обрат с търга за 740 хил. евро в Пловдив: След решение на ВКС бизнес сградата на „Зигзаг Център" ще остане при собствениците си
Акценти
Виж всички
Жегата превзе Пловдив. Какво спасява хората? ВИДЕО
Голям пожар на магистрала „Тракия"
Жълт код за жеги утре в Пловдив и още четири области