
На този ден Английският мореплавател Хенри Хъдсън открива реката Хъдсън.
Хенри Хъдсън е английски мореплавател и изследовател. По време на 3-тото си плаване през март – септември 1609 г. той достига и изследва източните части на Северна Америка. На 12 септември той плава по реката след откриването на остров Манхатън. Реката е била преплавана и преди Хъдсън, но е сметната за естуар. Реката носи името на самия мореплавател.
Започва тържествения ритуал по освещаване на храм-паметникът „Св. Александър Невски“ в София, през 1924г., който продължава до 14 септември.
Програмистите по света празнуват
У нас българските програмисти могат да се почерпят на още един ден. Това е 4 октомври – рождената дата на Джон Атанасов. Според правителството, обявяването на датата за професионален празник на компютърните специалисти у нас ще бъде стимул за работата им и признание за постиженията им.
Днес 12 септември 2021 г. програмистите по света празнуват своя професионален празник. Той се празнува всяка година на 256-ия ден от годината. Изборът на това число, е обяснено от факта, че това е максималният брой стойности, които може да се кодират с помощта на един байт. 256 е 2 на осма степен - толкова са значенията, които може да приеме един байт.
В наше време всеки ползва компютър, но това не го прави програмист. От друга страна, почти всяко електронно устройство от дистанционното управление до сложните работни установки с програмно управление са създадени от програмисти. Ние постоянно се срещаме и използваме нещата, които са създадени от програмисти от резервацията на полета до комуникацията в социалните мрежи. Дали гледаме телевизор, слушаме музика, разговаряме по телефона, четем онлайн - ние ползваме продукт създаден от програмисти.
Цар Борис III връчва бойно знаме на Военното училище
Националният военен университет „Васил Левски“ е военно висше училище с 3 факултета в градовете Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия, България. Макар че получава статут на висше училище едва през 1924 г., университетът е висшето учебно заведение с най-дългата история в България като продължител на Военното училище, основано в Пловдив през 1878 г. През април 1924 г. с Указ № 12 на цар Борис III училището получава статут на специално висше учебно заведение, а на 12 септември 1925 г. при производството на 44-ти випуск царят връчва официално на неговия началник подполковник Дамян Велчев второто бойно знаме на училището.
Родени на този ден са българската актриса Аня Пенчева, американският актьор Пол Уокър и други.
Пол Уокър е роден на 12 септември 1973 в Глендейл, Калифорния, но е отраснал в Лос Анджелис. Той започва актьорската си кариера още в ранно детство, като се снима в редица реклами. През 1986 дебютира в киното и играе във филм на ужасите. Световна известност получава през 2001 с ролята си на Браян О'Конър в "Бързи и яростни". Във филма Браян се включва в улични състезания с коли, за да се добере и да залови Доминик Торето (Вин Дизел). След това излизат шест продължения на филма. Пол участва в редица други филми и сериали и е обичан от малки и големи. През 2013 година актьорът катастрофира и губи живота си в Санта Кларита, където бил за участие в автомобилно шоу за набиране на средства в помощ на пострадалите от тайфуна на Филипините. Уолкър се возил в спортно Порше, а шофьорът - приятел на актьора, също е загинал. Полицаите са открили колата в пламъци. Последната лента, в която Уокър участва, е драмата Hours. Пол остава един от любимите актьорски кадри на всички времена.
Акценти


Махнаха Рашко Стоянов от Ботев





Четирима са пострадали след катастрофата край Новаково


Темите на Traffic News

Потушават бунтовете в културния сектор със 150 млн. лв.
