Малко не стигна на българската гимнастичка Боряна Калейн да спечели медал от Световното първенство по художествена гимнастика в Япония във финала на обръч.

Българката изигра много добре композицията си и получи оценка от 25.700 точки, от които 17.200 за трудност и 8.500 за изпълнение.

Трета е София Рафаели (Италия) с 25.850 точки, среброто отиде при Алина Харнаско (Беларус) с 25.950 точки.

Световна шампионка стана рускинята Дина Аверина с 27.750 точки.

Във финала на топка Боряна Калейн също завърши начетвърто място. Боряна получи оценка от 26.350 за изпълнението си с топка и остана на 0.950 от третата в класирането Алина Харнаско от Беларус. Титлата, както и във финала на обръч, бе за рускинята Дина Аверина с 29.125 точки, а сестра ѝ Арина спечели среброто с 27.675. Другата българка във финала на топка Татяна Воложанина зае седмо място в подреждането с 25.350.

Утре ще се проведат квалификациите и финалите на обръч и бухалки, след което ще станат ясни и участничките във финала на многобоя, който ще се проведе в петък.

След първия ден на Световното Калейн заема четвърто място в многобоя, докато Воложанина е девета. Лидерка до момента е двукратната световна шампионка Дина Аверина от Русия с 56.725 точки, следвана от сестра си Арина с 55.700 и представителката на Беларус Алина Харнаско с 54.475 пункта.

Снимка: Анна Недкова