"Пътешественици“ е рубрика за пловдивчаните, които не се страхуват да тръгнат по пътя към неизвестното. За тях авантюрите и приключенията са начин на живот. Говорим с онези, които се престрашават да изследват далечни, по-малко популярни кътчета от земното кълбо и съпреживяваме с тях приключенията, през които са преминали. Следете ни, за да направите виртуална разходка до най-интересните места по света.
Пътешественикът, с когото говорим тази седмица е Елена Николова, която ни разказва за своето първо излизане от границите на Европа - в далечната ЮАР.
Елена е всъщност от Асеновград, но завършва средното си образование в Пловдив, след което следва и се установява в столицата. Тя е само на 30 години, но е вече успешен предприемач. Освен, че е отдадена на работата си, Ели е и родолюбец, който обича да изследва България. Приема пътуването за естествена част от живота си и никога не го преследва самоцелно. И така, житейският й път я отвежда в ЮАР.
„Това е може би най-вълнуващото ми пътешествие. Въпреки че беше преди няколко години, то си остава най-интересното ми пътуване. Отчасти, защото ЮАР е една изключително различна и впечатляваща дестинация и отчасти, защото това беше първото ми напускане на европейския континент. Леля ми, която тогава живееше в Кейптаун ми купи билет, за да й отида на гости. Беше месец декември и времето беше изключително топло. За първи път посрещнах Коледа и Нова година на 30 градуса - беше уникално преживяване за мен. А и самото пътуване беше уникално - за пръв път бях напълно сама. Полетът включваше три прикачвания и през цялото време се вълнувах как ще мине.“ Нищо чудно - полетите от София до Кейптаун продължават между 15 и 22 часа, а такъв период може да бъде плашещ за само момиче, което не е напускало континента. Но Ели е смела и успява безаварийно да стигне до роднините си в южноафриканската столица.
„За пръв път стъпвах на африканския континент, така че за мен всичко беше ново, различно и интересно - от климата до растенията, животните и хората. Имах един месец на разположение и роднини, които достатъчно добре познаваха местните особености, така че с удоволствие се потопих в културата без да бързам за нищо и никъде." Това, което впечатлява Ели най-много е разделението между бедни и богати - в кварталите на Кейптаун както и в околните селища.
„Не успях да посетя кой знае колко места извън столицата, но където и да отидох, правеше впечатление социалното разделение. Въпреки че градът наподобява европейските градове, той е притегателен център за африканци от по-бедните страни на континента, които се местят там, за да просят. Има високо ниво на престъпност, така че първия съвет, който получих е да се заключвам в колата докато пътуваме.“ За щастие, Ели не се сблъсква с критични инциденти по време на престоя си. Полюбопитствахме какво е успяла да посети в рамките на този незабравим един месец.
„Отидохме до най-южната точка на континента - нос Добра Надежда, който се намира на 50 км от Кейптаун. Видяхме тюлени, качихме се на Тейбъл Маунтейн - една от най-известните природни забележителности в района. Планината прилича на маса, затова и името й означава точно това. До нея стигнахме с лифт, а гледката от върха е впечатляваща - виждат се океанът и целият град, а водата е изключително синя. Никога няма да забравя как облаците буквално преминаваха през мен - можех да ги пипна. Бяхме толкова близо до небето, толкова нависоко, а облаците бяха студени, сякаш влизаш в мъгла. Струваше си да понесем силния вятър. Мястото определено заслужава славата си на най-ветровитата част на ЮАР. Обясниха ни, че този силен вятър се дължи на сливането на двата океана - Индийския и Атлантическия. И макар по принцип да не обичам вятъра изобщо, там го оцених по друг начин. Чувствах се пречистена. Ако някога посетите Кейптаун, задължително се качете на планината!“

В рамките на гостуването си Ели успява да посети и други интересни дестинации. Първо място в нейната класация заема Островът на тюлените, разположен между залива Фолс и нос Добра Надежда. „Животинките бяха много сладки и много общителни с туристите. Обаче миризмата беше толкова силна, че трябваше да си увия шала около лицето, за да мога да дишам нормално. Ако обичате животните, горещо препоръчвам да посетите и аквариума в столицата. Той е един от най-богатите на морски видове (ако не и най-богатият). Има изключително разнообразие. Откакто бях в този аквариум следващите, които съм посещавала не ми се струват толкова впечатляващи. Всичко вътре беше сякаш 3D и напълно ставаш част от морския свят. Като говорим за животни, едно от най-популярните занимания в ЮАР е търговията с щраусови яйца. Отидохме до една ферма, където се запознах с няколко щрауса. Яйцата са изрисувани с пъстри краски и туристите си ги купуват вместо сувенири. На мен обаче ми се стори прекалено жестоко и не си взех.“

Ако подобни преживявания не са ви достатъчни, Ели предлага да посетите няколко винарски изби, където да дегустирате местни вина. Южна Африка е била отчасти френска колония и благодарение на благоприятния си климат е наследила традициите във винарството. Така че със сигурност ще се насладите на нови вкусове. Но най-красивото и специално нещо в ЮАР са залезите – по думите на Ели няма по-вълшебни гледки. Слънцето залязва над морето – за разлика от България, където във водата посрещаме изгревите. И винаги е ярко червено.



Още от категорията
Виж всички
Защо спомените избледняват
Какво очаква Рак, Лъв, Дева през месец МАЙ
Акценти
Виж всички
Пламнал тир блокира два от изходите на Пловдив СНИМКИ
Румен Радев: Възможно е да съм следващия премиер