Михал Марков и Тодор Ташев са пловдивчаните, задържани при акцията на Икономическа полиция миналата седмица. Двамата бяха доведени с белезници в съда, където предстои да бъде разгледана мярката им за неотклонение. Съпругата на Ташев - Стойка също е арестувана, но е освободена срещу 10 000 лв. гаранция. 

На 1 март 2019 г. под ръководството на Окръжна прокуратура-Пловдив,  съвместно със служители от сектор „Икономическа полиция" при ОД на МВР-Пловдив и на ГДБОП-София,бе проведена специализирана операция за извършени данъчни престъпления и пране на пари на територията на градовете Пловдив, София, Разград и Велико Търново. Извършени са множество претърсвания и изземвания от офиси и жилища, при които в трезори и други помещения са открити общо около 600 000 лева, в различна валута, както и документи, компютърни конфигурации и други вещи, имащи отношение към престъпната дейност. Образовано е досъдебно производство, като за срок от 24 часа по Закона за МВР са задържани девет лица. На трима от тях са повдигнати обвинения за укриване на данъци в размер на 1 милион лева и за пране на пари. 

До момента е установено, че от месец март  2017 г.  до 1 март 2019 г.  чрез седем търговски дружества, регистрирани в България, са били извършени парични преводи в брой, в размер на общо 5 000 000 лева, към търговски дружества в Полша и Италия. Управителите на българските дружества, които са били подставени лица с нисък социален и финансов статус, са поръчвали стока – козметика, перилни препарати и др., от Полша и Италия. Пратките формално пристигали на името на тези фирми, а реално стоките получавало друго търговско дружество у нас, чийто управител е Т.Т., на 42 г., а съдружник 38-годишната С.Т. Стоката била разпространявана от Т.Т. в магазинната мрежа у нас, като парите от продажбите не били декларирани  и  по този начин е избегнато плащането на данъчни задължения в размер на около 1 000 000 лева. 

Тодор Ташев е собственик на фирма "Ти Джи Козметикс", където съдружник е съпругата му. Марков държи "Трай Инвестмънт груп".

През 7 фирми са поръчвали от Италия и Полша перилни препарати. Поръчката е ставала по електронна поща - за количество, вид и цена. Стоката от своя страна е идвала в базата на Ташев, а Марков е получавал парите от Ташев и е разпределял парите на 7-те фирми, които се водят на имената на хора без доходи и имоти. Получената стока не е била завеждана и фактурирана. Продавана е, като на клиентите не са давани фактури. Ако са давани - то са били с много ниска цена и количества.

Фирмата не е внасяла 2 години  ДДС и корпоративен данък. По време на акцията на 1 март е хванат камион, натоварен с перилни препарати в базата на Ташев. Стоката била за една от 7 те фирми. Иззети са няколко лаптопа, в които са открити уличаващата кореспонденция. 

Имало е разпит на управителите на фирмите, използвани са и специални разузнавателни средства, чрез които са засечени комуникациите.  В офисите на двамата са намерени печати на част от фиктивните дружества. 

Окръжна прокуратурата иска най-тежката мярка за двамата арестувани. 

Михал Марков поиска по-лека мярка и заяви, че не знае какъв е произхода на средствата, открити при обиските. Ташев заяви, че семейството има запор и е в тежко финансово положение. 

В 17.30 часа съдът ще обяви решението си.