В края на миналия месец Английската централна банка (АЦБ) оповести резултатите от независимо проучване за бъдещето на финансите. Сякаш за да докаже важността на тези въпроси Facebook и 27 партньори обявиха план за глобална дигитална валута, наречена Libra, и съпътстващата я платежна система, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Как да оценим значимостта, перспективите и рисковете на това начинание? Как трябва да реагират регулаторите? Отговорът е: предпазливо. Информационната революция, сега усилена от изкуствения интелект, със сигурност ще направи революция във финансите. Тя предлага огромни потенциални ползи под формата на по-бързи и по-евтини разплащания, по-добри финансови услуги и по-качествен риск мениджмънт.

Вече виждаме отчетлив спад в използването на кеш и експлозивен растеж на дигиталните плащания. В Китай революцията в платежната технология, водена от Alipay (сега част от Ant Financial), е изключителна. Facebook се опитва да създаде конкурент. Отбележете, че САЩ следват Китай, пише Investor.bg

Финансите обаче също са критично важна инфраструктура. Едно финансово сътресение вероятно ще породи огромна икономическа криза. Неправилно разбраните иновации често са проводник на такива бедствия. Следователно е жизненоважно да сме сигурни, че последиците от големи иновации, като Libra, са добре разбирани.

Марк Карни, управителят на АЦБ, заяви миналата седмица, че централната банка „подхожда към Libra с отворен ум, но не и с отворени обятия”.

Умът обаче не може да е напълно отворен. Първият въпрос е може ли да се доверим на компанията, стояща зад тази толкова чувствителна иновация. Facebook бе крайно безотговорна по отношение на въздействието си върху нашите демокрации. Очевидно, не може да й се доверим относно платежните ни системи.

Facebook има отговор – компанията ще има само един глас в асоциацията Libra, която ще има независимо управление, разположено в Женева. Целта е да се наберат сто членове до пускането на валутата през 2020 г. Изглежда обаче вероятно Facebook да владее техническото развитие на Libra. Това несъмнено ще й даде доминиращо влияние.

Рандъл Куорълс, председател на Борда за финансова стабилност, е прав да заяви на лидерите от Г-20, които се срещат тази седмица в Япония, че „по-широкото използване на нови видове крипто активи за разплащания на дребно ще оправдае по-строгия контрол от властите, за да гарантира, че те са обект на високи стандарти за регулация”.

Така че извън съмненията относно спонсора, една нова глобална платежна система трябва да бъде оценена за техническата си стабилност, влиянието върху монетарната и финансовата системи (не само в развиващите се страни) и отвореността си за измамници, престъпници и терористи. Ако начинанието успее, възникват и важни въпроси за концентрацията на сила.

Настоящият план е само за платежна система. Самата валута, по думите на Libra, e още идея, като се предвижда тя „да бъде обезпечена с реални резервни активи. Кошница от банкови депозити и краткосрочни ДЦК ще гарантира всяка Libra в обращение, изграждайки доверие във вътрешната й стойност.”

Стойността на валутата обаче ще бъде уязвима на колебанията във валутните курсове и финансовите шокове (включително валутният контрол).

Колебанията в курса на Libra спрямо другите валути могат да объркат потребителите. Регулаторите ще трябва да оценят нестабилността, свързана с тази система. Не мога да преценя техническата й стабилност, но фактът, че е базирана на блокчейн изглежда доста притеснителен.

От най-голямо значение обаче е системата да е надеждна, да не позволява пробиви и да защитава личната тайна, докато същевременно е достатъчно прозрачна за регулаторите, съдебните власти и всички останали, които имат легитимен интерес към това кой я използва.

Критичен въпрос е как Libra ще взаимодейства с традиционните банки. Тя може да ги лиши от много от клиентите им в разплащанията. От друга страна обаче Libra може да поддържа големи депозити в банките, които да обезпечават дигиталната валута в обращение.

Както казва Карни: „С възникването на нови платежни системи достъпът до основната инфраструктура на АЦБ трябва да се промени, като е логично да помислим за това дали те могат да държат средства по баланса на централната банка.”

До степента, до която само централните банки създават тези резерви, система като Libra може да заобиколи изцяло традиционните банкови платежни системи. Историческите предимства на банките като информирани кредитори може да изчезнат.

Очертава се далеч по-съществена възможност: системата Libra, с информацията си за клиентите, да се превърне самата тя в кредитор. В най-лошия случай светът може да осъмне с доминирана от Facebook моно-банка.

Рисковете от това са огромни: потенциална монетарна и финансова нестабилност, съсредоточена икономическа и политическа власт, липса на лично пространство и много други. Глобална валута, която не е гарантирана от никоя централна банка, и без доминиращ регулатор, изглежда е кошмарът за стабилността.

Наистина има потенциал за силно подобрени платежни системи. Появяването на платежна система, базирана на мрежа с обхвата на тази на Facebook, обаче повдига някои важни въпроси. Трябва ли Libra в крайна сметка да се развие като истинска банкова система, с капацитета да създава своя собствена валута?

Дори ако се изключи кредитиране от системата Libra, регулаторите не трябва да позволяват планът за нея да се развие без напълно да се разбират последиците. Това би било вярно дори спонсорът да не е Facebook. Но компанията е.