
Областния управител Дани Каназирева направи проверка в района на биоцентралата в село Труд, в която участваха РИОСВ, Басейнова дирекция и Напоителни системи. Резултатите от нея бяха представени на среща с членове на Сдружение „Бъдеще за село Труд“.
Каназирева е поискала да се провери дали има незаконно заустване в река Пясъчник. Такова обаче не е установено. В коритото на реката бе открито голямо количество изхвърлена и натрупана биологична маса. Взета е проба, за да се установи състава и евентуално произхода й, като ще се търси дали има съвместимост с ферментационния продукт от биоцентралата, обясни областният управител. Тя допълни, че при огледа е установено, че в коритото на реката, от страната на биоцентралата, има издълбана яма с размери около 25м на 8м, която е пълна с вода с отпадъчен характер.
Според експертите, с изкопаването на тази яма, е унищожена лявата берма на реката в участък от около 25 м, като в средата водата достига до левия бряг.
„Факт е проблемът с липсата на канализацията в селото. Вече има готов проект на община Марица, който е внесен в Асоциацията по ВиК към Областна управа и до края на седмицата ще дадем положително становище за да стартира процедурата по изпълнение на проекта", подчерта Каназирева.
Предстои проверка в областна управа на одобрения проект за изграждането на централата, промените, които са правени в годините и дали те съответстват на българското и европейското законодателство.
"Факт е, че има проблем и той трябва да бъде решен. Ще извършим всички необходими проверки. Ще поканим отново на среща Инициативния комитет, както и собственика на биоцентралата, за да се намери най-доброто решение в полза на обществото. Работим в екип и в отлична комуникация с директора на РИОСВ Десислава Георгиева и мога да уверя, че компромиси няма да има от страна на държавните институции", допълни още Дани Каназирева.
Още от категорията

ВАС отмени регистрацията на "Зелена зона" като търговска марка, фирма искала да продава бельо и якета с името

Екипи на ВиК отстраняват голямата авария в Пловдив

Акценти



Младеж плячкосва от пловдивски фитнес, полицията го спипа


Ивелин Попов: Оставам в Ботев! Ще чакам развитие




Темите на Traffic News

Потушават бунтовете в културния сектор със 150 млн. лв.
