Бизнесът настоява за отсрочка в намеренията за смяната на касовите апарати и софтуера с цел отчитането на печалбите в реално време. Според наредбата на НАП това трябва да се случи до края на март тази година. Но нито фирмите, нито софтуерните компании могат да се справят в указания срок, заявиха участниците в дискусия, организирана от Българската стопанска камара. До 1 април над 170 000 касови апарати трябва да бъдат сменени или софтуерът им да бъде подобрен.

Според бизнеса тази наредба ще превърне България в черна дупка на картата на инвестициите в Европа, защото не защитава търговската тайна. Това заяви председателят на камарата Радосвет Радев и с укор посочи празния стол, отреден за представителите на Министерството на финансите и на Националната агенция за приходите в дискусията, пише БНР.

"Почтеният български бизнес вярва, че подобен регламент е полезен за хората, които са в светлата част на икономиката, и това е може би последното и единствено нещо, което ни кара да кажем добра дума за идеята за такъв регламент, какъвто носи наредбата. Всичко останало обаче вътре е направено некадърно, на някои места граничи със злонамереност, инквизиращо българския бизнес", каза още Радев.

“Разговорът се води с бизнеса от миналата година. В момента спорът е дали е достатъчно времето да се приведът в съответствие с новите изисквания в наредбата. Няма дебат дали има проблем в самата наредба, такъв има само за срок", коментира финансовият въпрос Томислав Дончев в отговор на журналистически въпрос, докато даваше показания в Спецсъда по делото "Москов" .

Анкетно проучване, проведено по настояване на приходната администрация, показва, че 95 процента от бизнеса все още не е подменил софтуера си, а 3% ще престане въобще да го използва.

С промените, които трябва да влязат в сила от 1 април, от НАП целят да въведат отчитане в реално време на продажбите на стоки и услуги. Софтуерът се подменя, за да се отчитат търговците на всеки пет минути за всяка касова бележка, а потребителите ще могат да проверяват дали касовите бележки, които получават, са реални чрез специално приложение.

Участващи в дискусията бизнесмени заяви, че са притеснени и от някои текстове в наредбата.

"Това дава на НАП достъп до цялата база данни на дадения обект. И тук вече не говорим за фискализация на касов бон, а говорим за абсолютно целия бизнес на търговското дружество“, казва Ричард Алибегов - председател на Асоциацията на заведенията.