Ваксините срещу COVID-19, разработени в Русия и Китай, споделят потенциален недостатък: Те се основават на обикновената вирусна инфекция, на която са били изложени много хора. Това потенциално ограничава тяхната ефективност, твърдят някои експерти.

Ваксината на CanSino Biologics, одобрена за военна употреба в Китай, е модифицирана форма на аденовирус тип 5 или Ad5. Компанията води преговори за спешно одобряване в няколко държави, преди да са завършени мащабни тестове, съобщи Wall Street Journal.

Ваксината, разработена от московския Институт Гамалея, одобрена в Русия по-рано този месец, въпреки ограничените тестове, се основава на Ad5 и втори по-рядко срещан аденовирус.

„Много хора имат имунитет към Ad5“, каза Ана Дърбин, изследовател на ваксини от университета „Джон Хопкинс“. "Не съм сигурна каква е тяхната стратегия... може би няма да има дори 70% ефективност. Може да има 40% ефективност, макар че и това е по-добре от нищо, докато не се появи нещо по-добро", посочва Дърбин, предава "Ройтерс". 

Ваксините се считат за съществени за прекратяване на пандемията, отнела над 845 000 живота по целия свят. Проблемът е обаче, че ваксина, основана на Ad5, има много подводни камъни.

Gamaleya заяви, че нейният двувирусен подход ще адресира проблемите с имунитета Ad5.

И двамата разработчици имат дългогодишен опит и одобрени ваксини срещу ебола, базирани на Ad5. Нито CanSino, нито Gamaleya отговориха на искания за коментар.

Изследователите експериментират с ваксини на базата на Ad5 срещу различни инфекции в продължение на десетилетия, но нито една не се използва широко. Те използват безвредни вируси като "вектори" за генериране на гени от целевия вирус - в случая новия коронавирус - в човешки клетки, което предизвиква имунен отговор за борба срещу действителния вирус.

Но много хора вече имат антитела срещу Ad5, които могат да накарат имунната система да атакува вектора, вместо да реагира на коронавируса, правейки тези ваксини по-малко ефективни.

Няколко изследователи са избрали алтернативни аденовируси или механизми за доставка. Oxford University и AstraZeneca базират своята ваксина COVID-19 на аденовирус на шимпанзе, избягвайки проблема с Ad5. Кандидатът на Джонсън и Джонсън използва Ad26 - сравнително рядък щам.

Д-р Джоу Син от канадския университет McMaster е работил с CanSino върху първата му ваксина срещу туберкулоза, базирана на Ad5, през 2011 г. Екипът му разработва инхалаторна ваксина Ad5 COVID-19, теоретизирайки, че тя може да заобиколи съществуващите проблеми с имунитета.

Син също се притеснява, че високите дози на вектора Ad5 във ваксината CanSino могат да предизвикат треска, подхранвайки скептицизма на ваксината.

"Мисля, че те ще съставят добър имунитет при хора, които нямат антитела към ваксината, но много хора са ги образували", казва д-р Хилдегунд Ертл, директор на ваксинационния център на института Wistar във Филаделфия.

В Китай и САЩ около 40% от хората имат високи нива на антитела от предишно излагане на Ad5. В Африка може да има до 80%, казаха експерти.

Риск от ХИВ

Някои учени също се притесняват, че ваксината на базата на Ad5 може да увеличи шансовете за заразяване с ХИВ.

В изпитание от 2004 г. на ХИВ ваксина, основана на Ad5, хората с предшестващ имунитет са станали по-чувствителни към вируса, причиняващ СПИН, вместо обратното. 

Изследователи, включително най-добрият американски експерт по инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи, в доклад от 2015 г., заявиха, че страничният ефект вероятно е уникален за ваксините срещу ХИВ. Но те предупредиха, че трябва да се следи внимателно за евентуално покачване на заболеваемостта на ХИВ по време и след изпитанията на всички базирани на Ad5 ваксини, особено в общества и гупи в риск.

„Бих се притеснил от употребата на тези ваксини във всяка държава или популация, която е била изложена на риск от ХИВ, и поставих страната ни като една от тях“, каза д-р Лари Кори, съ-ръководител на Американската превенция на коронавирусните ваксини. 

Ваксината на Gamaleya ще се прилага в две дози: първата, базирана на Ad26, подобно на кандидата на J&J, и втората на Ad5.

Александър Гинцбург, директор на Gamaleya, каза, че двувекторният подход ще бори именно проблема с имунитета. Ертл счита, че такава ваксина може да работи достатъчно добре при лица, които са били изложени на един от двата аденовируса.

Много експерти изразиха скептицизъм по отношение на руската ваксина, след като през октомври правителството обяви намерението си да я даде на високорискови групи без данни от големи ключови опити.

„Демонстрирането на безопасност и ефикасност на ваксината е много важно“, каза д-р Дан Баруч, изследовател на ваксини от Харвард, който помогна за създаването на ваксината COVID-19 на J&J. Често, отбеляза той, мащабните изпитвания "не дават резултат, който се очаква или изисква".