Разклонение на „Турски поток“ ще стигне до България и по него към страната ще текат 15 млрд. куб м природен газ от Русия,  обяви  премиерът Бойко Борисов след разговорите си с руския президент Владимир Путин в Москва. Близо два часа продължиха разговорите между двамата в Кремъл. Като резултатни определи разговорите и руският президент Владимир Путин.

 Русия е готова да се върне към строителството на АЕЦ „Белене“ обяви  Путин,. „Обсъдихме с премиера съвместни проекти. Особено внимание бе отделено на разширяването на икономическото сътрдничество. Общият обем на руските инвестиции в България надвиши 30 млрд. долара. Особено в строителство и имоти. Русия е надежден доставчик на енергийни ресурси в България. Има възможност този транзит за други страни да бъде развиван. Обсъдихме „Росатом“ да предложи гориво за „Козлодуй“ и да помага за удължаване експлоатацията на шести блок. И Русия е готова да се върне към реализацията на АЕЦ „Белене“, разбира се на пазарна основа“, заяви Путин.

"Предадох на Путин поздрави от Юнкер и като намери време е добре дошъл в България. Мисля, че и Радев го е поканил. Информирах го за това, което правим за Западните Балкани. Искам да привлечем всички световни лидери, които имат интерес към региона, за да повдигнат БВП и народите ни да живеят по-добре. Надявам се Путин да положи усилия за спирането на конфликта в Сирия и мигрантската вълна да спре да тормози Европа", добави премиерът Бойко Борисов по време на съвместната пресконференция с президента на Русия Владимир Путин в Кремъл. Премиерът каза също така, че е пожелал успех и добро домакинство по време на Световното по футбол. Също така е благодарил за добрата съвместна работа по отношение на пране на пари, график на хора и друга организирана пестъпна дейност. 

"Обсъдихме сътрудничеството в енергетиката. В България само една наша компания е инвестирала над 3 млрд. долара. 25% от бюджета на България се формира от дейността на тази компания /Лукойл/. Днес обсъдихме всичко това", каза президентът Путин. "Мога да потвърдя, че сме обсъдили въпроса за продължаване на газовата връзка през България. Преработваме това в план с нашите турски и български приятел - под каква форма и на какви цени трябва да определи българската страна", добави той.

"Пазарът е това, което определя цените. Отдавна Русия не е онази държава на плановата икономика. Ние имаме за цел да транспортираме и да си вземем нашите транзитни такси. Знам за тежките ни отношения преди години, но благодаря на Путин, че не е злопаметен", каза Борисов. "Още март месец сме си говорили и независимо от отношенията, винаги аз съм бил виновен и този, който е създавал напрежение, и в най-трудни времена когато съм казал, искам да говоря, винаги ми е казвал отговор. И винаги Путин ми е казвал "Не съм аз виновен, ти си виновен", добави той.

"Ние сме готови да запазим транзита през Украйна. Това, което говорихме днес с Борисов, са реални неща, тъй като почти напълно е завършено поставянето на първата тръба в Черно море. Подписани са всички нужди документи с Турция, втората тръба е поставена наполовина. Всичко, което говорим, е реално и то в най-близко време", каза Путин. "Директна тръба в момента не е възможна. Ако направим така, че да сме стабилен газоразпределителен център за Европа, ще седнем да говорим тогава, ако  докажем, че имаме интерес. Около 800 милиона евро президентът Путин и Газпром са ни опростили за докараните тръби на пристанището в Бургас", каза още Борисов.

"Виждаме, че България съжалява за провала на проекта "Южен поток". Никой не се съмнява, че реализацията му щеше да е изгодна за България", каза Путин. "Ние приветстваме всяка икономическа активност в сферата. Това създава пазарни условия за работа, а ние се интересуваме именно от това. Нас ни безпокои това, че пазарните условия предполагат равни условия за всички", каза още той. "Доколкото знаем за Азербайджан са били предоставени специални отстъпки. Защо на "Южен поток" не предоставиха подобни отстъпки. С какво България е по-лоша? Искаме да се създаде благоприятна ситуация на пазара в Европа", добави Путин.

"Ние със собствени пари можем и продължаваме да си разширяваме газопреносната система. Това е прекрасна възможност пазарът да се насити, който докара най-евтин газ, от него ще взимаме. Към нас беше проявено по-особено отношение, тъй като ние сме най-лоялната страна в ЕС и всички газопроводи ни заобиколиха. Ние за да сме принципни, отказахме всичко, и тогава бяха най-тежките ни отношение с Русия, но по-големият прощава, поне при нас", каза Борисов.