2021 бе година, която наложи взимането на важни решения в редица аспекти, а един от тях бе екологията и опазването на околната среда. С въпроси свързани със експлоатация и съхранение на природата, респективно живота и здравето на пловдивчани се занимаваше и местната власт.
Годината не се размина без посегателства върху почвата, въздуха и водата на Пловдив. Няма как да пропуснем обаче и множество граждански и доброволчески инициативи, които се погрижиха да компенсират унищожаването на природата.
TrafficNews селектира за вас важни екологични теми и въпроси, които се обсъдиха през 2021 година, както и решенията, които се приеха в Пловдивско местната власт. Бяха започнати няколко кротки стъпки в опит да се противодейства на екологична катастрофа. Ето какви са те:
Решаването на проблема с незаконните сметища и вноса на отпадъци беше във фокуса на работата на МОСВ. През лятото на 2021 г. служебното правителство прие Национален план за управление на отпадъците 2021-2028 г. С него ще се приведат мерки за подобряване на разделното събиране на отпадъци и намаляване на вредното въздействие върху природата.
От 3 юни пък влезе в сила Европейската директива, която забранява 8 вида пластмаси за еднократна употреба. За съжаление обаче това се оказа просто бутафорна мярка, а какво се обърка – вижте тук:
На фона на казусите със замърсяването на въздуха през 2021 г. все повече се говореше за изискванията за дейността на въглищните централи у нас. Еколози посочват тези мощности като основни причините на замърсяването на въздуха и на водите и настояват да се вземат по-категорични мерки. Дебатът е част и от мерките, заложени в зелената сделка - пакет от политики за достигане на климатична неутралност в Европа. България следва да се включи в общите политики за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с равнищата от 1990 г.
Тази година градът ни се сдоби с работеща компостираща инсталация за зелени и биоразградими отпадъци. Окосената трева, листата и шумата, клоните от санитарните резитби в целия град се извозват в нея и се преработват във висококачествен компост, който ще бъде влаган като подобрител на почвата при развиване на зелената система на територията на община Пловдив.
Здравко Димитров: Пловдив вече има работеща компостираща инсталацияГрадоначалникът инспектира обекта
Създаден бе обществен съвет за контрол по качеството на въздуха. Община Пловдив предвиди и промени в Наредбата за опазване на околната среда на територията на общината за качеството на въздуха и да се ограничат негативните въздействия върху околната среда. С изменението на общинската наредба се завишава и контролът по поддържането на чистотата на строителните площадки, вдигат се и санкциите за нарушители.
Вдигат глобите за замърсяване на въздуха и околната среда в ПловдивЗавишава се и контролът
Пловдив привлича 220 000 лв. за реализацията на екологични проекти, които се финансират от МОСВ. Ето средствата и как те бяха разпределени по райони:
Пловдив привлича 220 000 лв. за екологични проектиВижте пълния списък на спечелените проекти
За съжаление, през 2021г. се нагледахме и на множество нагли посегателства, умишлени или непредумишлени замърсявания на природата. Някои от тях бяха наказани от Регионалната инспекция по околната среда и водите и Съда, по други и в момента текат проверки. TrafficNews бе ангажиран в рамките на цялата година да следи за подобни случаи и да ви информира. Ето и някои от темите, по които екипа ни работи през 2021 година:
След серия от материали на медията ни Районна прокуратура, РИОСВ и РДНСК извършват проверки на пловдивска фирма, чийто комин изгаря нерегламентирано отпадъци. Как протекоха проверките, какви са санкциите и ще има ли по-тежки наказания, вижте тук :
РИОСВ се самосезира, след като водата в пловдивска река потече с наситено син цвят. Оказа се, че замърсяването идва от цех за растителни екстракти и етерични масла. При измиване на реактор след производство на ескумин служител не е затворил източващ кран и в канализацията за дъждовни води е изтекла промивна вода.
Друга река в Пловдивско пък потече в кафяво, носейки мъртва риба. Според жители на Пещера, ароматът на от водите на „Стара река” бил на мазут.
Река в Пловдивска област потече в кафяво, носи мъртва рибаРиболова платен – риба няма
През годината се новообразуваха и изчистиха редица незаконни сметища. Над 50 тона отпадъци събраха и извозиха екипи на „Чистота“ в покрайнините на Пловдив. На черен път край Рогошко шосе се бяха образували камари от строителни и битови отпадъци.
Катаклизми предизвика и кариерата в „Белащица“. Това стана след като фирмата „Холсим“ поиска тихомълком да удължи концесията. Местната власт и гражданите се вдигнаха да десетки протести против това.
Екокатастрофа предизвика и замърсената с манган вода в Брестовица. Върховната административна прокуратура направи проверка и не отмени забраната за ползване на водата за пиене и приготвяне на храна, която действаше през годината. Междувременно жителите на Брестовица организираха десетки протести. Към проекта за водоснабдяване на Брестовица и Кадиево ще се включи изграждане на канализация и пречиствателна станция, но местните ще трябва да живеят в режим на водата още няколко години.
За инциативите по почистване, които пловдичани огранизираха, можете да прочетете тук:
През годината TrafficNews публикува и няколко задълбочени интервюта с екологична насоченост. Вижте мнението на адвокат, еколог и гражданин, посветил свободното си време на природата:
Още от категорията
Общинският съвет спря продажбата на безценица на част от топ имот в центъра на Пловдив