Хиляди семейства бяха засегнати от COVID-19, някои загубиха най-близките си хора, но това не попречи да останем състрадателни към чуждата болка. Напротив. През 2021 г. пловдивчани се обединиха около различни благотворителни кампании и подадоха ръка към онези, които водят ежедневна битка за живот.
TrafficNews ви разказа много истории на хора, нуждаещи се от лечение. На всяка от тях читателите откликваха и отделяха от средствата си, за да дарят надежда. Благодарение на тях тежкоболни хора успяха да получат нужното лечение и най-вече да възвърнат вярата си, че доброто съществува.
В поредица от инициативи пловдивчани събираха средства за малкия Божидар, който е с диагноза аутизъм и е изправен пред огромни затруднения в комуникацията с останалите. Близо три години момченцето посещава системно логопед и се подлага на терапии с барокамера, но промяна няма. Надеждата е украинска клиника, която извършва вливане на стволови клетки в лечението на аутизъм. За набирането на необходимата сума от 80 000 лева помогна и каузата „Нощта на ангелите“, в която се включиха хиляди пловдивчани и над 150 бизнеса.
Вълна от съпричастност пловдивчани проявиха и към 28-годишния Димитър Друмев, който се бори с левкемията. След няколко благотворителни акции цялата сума за трансплантацията на стволови клетки в Германия бе събрана. „Искаме да поднесем дълбоки благодарности на всички, които дариха, помогнаха, организираха, вдъхнаха надежда и отделиха част от своето време, средства, мисли и енергия, за да може Димитър да има шанс за борба!“, споделиха близките на момчето.
Само за един ден бяха събрани всички необходими средства за лечението на друг 28-годишен пловдивчанин - Атанас Дяхов. В началото на юли 2021 г. той бе диагностициран с тежката диагноза: недиференциран плоскоклетъчен карцином на назофаринкса.
За три дни пък хора с големи сърца дариха парите за операцията на 12-годишната Сияна. Момичето е с тежка сколиоза и радиусът на изкривяване на прешлените ѝ заплашва да увреди органи и тотално да я обездвижи.
С подкрепата на всички нас, средствата за Жени от Пловдив бяха събрани за 15 дни. Младата майка страда от рядкото заболяване адхеазивен арахноидит и за да се осъществи нейното лечение в Турция, бяха нужни 41 000 лв. „Благодарим ви, познати и непознати. Заля ни огромна лавина от доброта. Бъдете здрави!”, споделиха нейни близки в мрежата.
Вълна от съпричастност и към петокласничката от Ивайла Иванова, която е диагностицирана с коварна болест. След отправен апел за помощ от родителите на момичето, стотици хора с големи сърца дариха средства за животоспасяваща операция.
Историята на 67-годишната Такухи Сакаян, която бе изоставена от близките си в безпомощно състояние навръх Великден, също докосна сърцата на мнозина след публикация на TrafficNews. Благодарение на бързата реакция на лекари и социални работници жената бе настанена в Дом за възрастни, където получи необходимите грижа и внимание и почувства, че не е сама.
В навечерието на най-светлия християнски празник Рождества Христово деца, родители, учители, познати и непознати се обединиха, за да помогнат на две 9-годишни деца – Живко и Никол. Благотворителен базар и концерт събират средства за Живко Георгиев, роден преждевременно в шести месец с екстремно ниското тегло от 900 грама и с поставена диагноза Детска церебрална парализа квадрипареза и Корпус калозум. Семейството му е изпаднало в сериозно затруднение, след като таткото загубва живота след заразяване с коронавирус.
Третокласници от пловдивското СОУ "Константин-Кирил Философ" и второкласници от ОУ "Райна Княгиня" пък майсторят ръчни сувенири, за да помогнат на Никол Томова. Никол е диагностицирана с медулобластом - злокачествен тумор в малкия мозък. Вече е направена една операция, назначени са химио- и лъчетерапии. Поради метастази в гръбначния стълб, детето се нуждае от скъпоструващи изследвания в Германия, лекарства и специална рехабилитация, за да проходи отново.
Изключително тежка бе 2021 г. за 40-годишния Венцислав Робев от Карлово. Младият мъж страда от рядко заболяване, за чието лечение са нужни най-малко 25 000 лева. В момента вижда само на 2%. Налага се през месец-два да ходи на продължаващо лечение в Турция при специалистите, които му спасиха живота, и се размина от трансплантация на бял дроб. При едно от посещенията си в болницата Венци бе диагностициран и с COVID-19.
Пловдивчани не останаха безучастни и към малката Силвия Лишкова, която се нуждае от средства за рехабилитация в чужбина. Момиченцето на година и половина е с диагноза специфични разстройства в развитието на двигателната функция. След няколко курса на рехабилитация в различни центрове в България, които се оказват недостатъчни за нейния напредък, семейството намира алтернатива в Гърция. Разходите там обаче са непосилни за тях.
Стартира кампания за събирането на средства за лечението и на 2-годишната Рая. Момиченцето е с диагнози микроцефалия, епилепсия и ДЦП хипототична форма. След проведени ежедневно рехабилитации в продължение на година и половина резултатите са незадоволителни. Тя все още не може да седи сама, не се изправя, не ходи и е невербална. Нуждае се от рехабилитации в клиника Рибем, Истанбул. Сумата за една година обаче е около 30 000 евро.
37-годишният пловдивчанин Петър Иванов също получи помощ от напълно непознати хора. През 2018 година март месец младият мъж е диагностициран със заболяването нискостепенен глиален тумор в дясната част на мозъка. Това състояние на Петър налага извършването на спешна операция, в хода на която е отстранена по-голямата част от тумора, а това в едно с последвалата медикаментална терапия оказали благоприятен ефект върху цялостното му състояние. Тази година, през месец юли, след извършен ядрено-магнитен резонанс, е установен рецидив на тумора, довел до значителното му нарастване. Шансът за овладяване на непрекъснато влошаващото се състояние е единствено чрез скъпоструващ медикамент – мощен химиотерапевтик, лечението с който струва по 10 000 лв на месец или общо 60 000 лв за целия курс на лечение.
Асеновград се обедини в подкрепа на няколко свои съграждани. Ивайло Илиев Чалъков се ражда с рядка диагноза – фибуларна хемимелия на лявото краче. Липсват малкият пищял и две пръстчета на крачето, деформирано ходило и изкривен голям пищял. Това пречи на момченцето да проходи. Доктор Дроп Пейли и неговата клиника във Варшава, Полша, дават надежда на родителите му, че малкият палавник ще се възстанови напълно. Лечението обаче ще е дълго и скъпо, като ще се проведе на няколко етапа.
8-годишният страда от аутизъм и разстройство на речта. Правени са много изследвания, с които са установени тежки метали в мозъка, възпалени пропускливи черва, дефицити на витамини, нарушения в центрове и др. Надеждата на семейството е терапия в чужбина.
28-годишният Тихомир Цонев е с бъбречна недостатъчност и се нуждае от трансплантация. Но необходимата сума е непосилна за семейството. Младият човек е влюбен в театъра, литературата и природата. Обича да пътува, да общува с хората и да опознава света. За съжаление, всичко това става все по-трудно за него с поставянето на тежката диагноза.
28-годишният Тихомир от Асеновград се нуждае от бъбречна трансплантацияЛечението струва 22 500 евро
15-годишният Михаил Кашидов от Асеновград започва рехабилитация в Китай и също се нуждае от помощ. Детето е с диагноза Детска церебрална парализа - спастична квадрипареза, и епилепсия. "Всеки ден той се нуждае от рехабилитация, логопед, психолог, езда, плуване, монтесори терапия и др. Държавата не поема разходите по тези ежедневни процедури", казват родителите.
Още от категорията
Параграф 22 и омбудсманът на Пловдив - или как той е всичко това, което не трябва да бъде