По традиция туристи и любители на планината се изкачват всяка година на днешната дата на Черни връх, за да поднесат цветя на барелефа на Алеко Константинов. Именно по инициатива на големия български писател и общественик на 27 август 1895-а година е поставено началото на организираното туристическо движение в България.
Очаква се до края на деня няколко хиляди души да опитат да изкачат Черни връх на Витоша за днешното честване на националния туристически празник, предава Хоризонт.
Дежурният в Планинската спасителна служба Иван Драгошинов препоръча на туристите добре да преценят силите си: Времето е чудесно. Има носищане на хора. Всеки трябва да си носи и едно яке за всеки случай. На слизане - много внимателно! Тези, които почувстват умора - не е казано, че днес на всяка цена трябва да се стигне до Черни връх. Да седнат, да починат, да преценят силите си и ако трябва - да се върнат!
Снимка: БНТ
Още от категорията
Виж всички
Слънчево и топло с температури до 27 градуса в Пловдив днес, но са възможни и превалявания
Владислав Панев: Дефицитът е проблем, но не катастрофа
Откриха водомери без пломби в Баба Алино
Акценти
Виж всички
Временно спират движението по част от бул. „Копривщица" утре
Змия над метър изпълзя във вход на блок в „Смирненски”