Сергей Лавров категоричен: Продължаването на "Турски поток" през България ще укрепи енергийната ѝ сигурност!

Руският външен министър заяви, че работните посещения на президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов са активизирали политическия диалог с Русия и отношенията между двете страни се развиват динамично, въпреки усложняващата се ситуация в Европа.

"В последно време се активизира политическият диалог, най-вече на високо равнище. През месец май 2018 г. президентът Румен Радев и министър-председателят Бойко Борисов бяха на работни посещения в Русия. През месец октомври миналата година в рамките на срещата на върха Азия-Европа, проведена в Брюксел, се състоя среща на ниво министър-председатели. През месец март тази година Председателят на правителството на Руската Федерация Дмитрий Медведев беше на официално посещение в България", припомни ръководителят на руската дипломация в свое интервю за сп. "Международни отношения", цитирано от БГНЕС.

Лавров изрази надежда, че срещите ще помогнат за засилването на практическото двустранно сътрудничество между България и Русия най-вече в областта на енергетиката и в търговско-икономическата сфера.

"Широки възможности за полагане на съвместни усилия предоставя проектът за газопровода "Турски поток". Неговото продължаване на територията на България ще укрепи енергийната сигурност на вашата страна. Предвид на печалния опит с "Южен поток" е необходимо да се постигнат твърди гаранции от страна на Европейската комисия, че съществуващите планове няма да бъдат провалени, от произволно решение на Брюксел", подчерта Лавров.

Той вижда добри перспективи за задълбочаване на сътрудничеството и по линия на ядрената енергетика.

"Добри перспективи за задълбочаване на сътрудничеството са свързани с решението на София да възобнови строителството на АЕЦ "Белене". Русия разполага с всички необходими технологии и с дългогодишен опит за успешен рестарт на проекта. На този етап държавната корпорация "Росатом" обмисля възможни форми за участие в изграждането на атомната електроцентрала. Между другото ще отбележа, че в периода 2017-2018 година "Росатом" вече осигури възможност за удължаване с 30 години на срока за експлоатация на 5-ти и 6-ти енергийни блокове на единствено действащата в страната АЕЦ "Козлодуй", каза Лавров.

Според него проблем е слабият ръст на двустранния стокообмен, който е нараснал с едва 0,6% през 2018 г., на фона на ръст от 24% през 2017 г. Нарастването му се обсъжда в рамките на Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. На 25 октомври 2018 г. в Москва беше проведено ХVI-то заседание на Междуправителствената комисия, следващото е планирано за месец септември тази година в България.

"Уверени сме, че активното сътрудничество между руските и българските експерти ще допринесе за същественото укрепване на търговско-икономическите връзки", заяви Лавров.