Българската поп изпълнителка DARA постигна грандиозен международен успех, спечелвайки най-престижния музикален конкурс в Европа – Евровизия. Тази историческа победа обаче далеч надхвърля границите на музикалната сцена. Според правилата на формата, страната на победителя получава правото да организира следващото издание на конкурса, което означава, че България ще бъде официалният домакин на Евровизия през 2027 година.
В свой публичен коментар Михаил Камбарев, политик от "Продължаваме Промяната" и народен представител в 47-ото, 48-ото и 49-ото Народно събрание, подчерта огромната значимост на този успех за държавата. Той определи победата на Дарина Йотова (DARA) като събитие, което не само ще издигне имиджа на България, но и ще донесе огромни икономически ползи и безценна реклама за страната ни пред света.
Икономическият потенциал на домакинството: Данните от предишни години
За да илюстрира мащаба на събитието, Камбарев предоставя конкретни данни за финансовия и туристическия ефект върху последните градове-домакини на Евровизия:
- Виена (2026 г.): Събитието генерира очакван икономически ефект от над 57 милиона евро, привличайки повече от 100 000 допълнителни посетители в австрийската столица.
- Базел (2025 г.): Домакинството в Швейцария е донесло зашеметяващите 248 милиона швейцарски франка икономически оборот за държавата, от които около 110 милиона са останали директно в региона на Базел, благодарение на пълните хотели и огромния туристически поток.
- Малмьо (2024 г.): Шведският град е отчел туристически оборот от около 445 милиона шведски крони (приблизително 38,5 милиона евро) и е бил посетен от над 1000 международни журналисти.
- Ливърпул (2023 г.): Британският град е генерирал 55 милиона паунда нетен икономически ефект, посрещнал е 300 000 допълнителни посетители, а шоуто е било гледано от 162 милиона зрители по целия свят.
Какво означава това за България през 2027 г.?
Според Михаил Камбарев, предстоящото домакинство през 2027 година ще превърне страната ни в глобален център на вниманието за цяла седмица. Очаква се стотици милиони хора да чуят името на България, а хиляди журналисти, фенове и туристи да пристигнат у нас. Това ще се преведе в директни приходи на стойност милиони евро за местния туризъм – от хотели и ресторанти до сферата на услугите и търговията със сувенири, като същевременно ще осигури и дългосрочен позитивен ефект върху позиционирането на държавата ни като туристическа дестинация.
"Това не е просто музикален конкурс", категоричен е Камбарев в своята публикация, изброявайки ключовите дивиденти за страната: мащабна реклама, икономически растеж, културно развитие и повишаване на националното самочувствие.
Пример за младите българи и призив за обединение
Освен чисто прагматичните и икономически ползи, политикът поставя силен акцент върху вдъхновяващото послание на тази победа. Камбарев изразява дълбок респект към DARA, отбелязвайки, че тя е постигнала този връх благодарение на своя "талант, труд, характер, нестихваща енергия, автентичност, смелост и вяра в себе си".
За него триумфът ѝ е най-яркото доказателство, че няма невъзможни неща и служи като мощен стимул за хиляди млади хора в България – "че мечтите не са само за гледане, а за преследване".
В края на своето обръщение Михаил Камбарев призовава за масово споделяне на тази радостна вест, за да се покаже "колко важно е да бъдем обединени" около позитивните примери и успехите на нацията ни.
Евтим Милошев: За мен победата на Дара не е неочаквана
Румен Радев: България очаква Европа и света на "Евровизия" 2027!
Кметът на Бургас поиска домакинството на "Евровизия"
Световните медии гърмят: Историческата победа на България и DARA превзе първите страници!
Още от категорията
Виж всички
Министър Василев към учени от 9 държави: България се утвърждава като регионален център за AI