
Китай успешно приземи космически кораб на повърхността на Луната в историческа мисия за извличане на проби от лунни скали, съобщиха китайските държавни медии. Азиатската страна се надява сондата да събере и да транспортира до Земята камъни от Луната. До момента това е правено само от САЩ и СССР.
Безпилотната сонда Chang'e-5 бе изстреляна на 24 ноември, като тя е кръстена на митичната китайска богиня на Луната и има за цел да помогне на учените да научат повече за произхода на небесното тяло. Корабът Chang'e -5 тежи 8200 килограма и е от четири компонента.
Освен че е най-сложната мисия в космическата история на Китай, тя е и първата в света мисия за вземане на проби от луната от повече от 40 години.
Още от категорията
Виж всички
SpaceX изстреля космическия кораб Dragon за снабдяване на МКС

Дания разреши използването на изкуствен интелект на матурите

Акценти
Виж всички





Желязков обяви кой е предложен за главен секретар на МВР

4-годишният Мартин, който бе блъснат от АТВ, остава в кома

