Сръбският тенисист Новак Джокович сломи Роджър Федерер със 7:6 /1/, 6:4, 6:3 в полуфинала и ще играе за осма титла от Открития шампионат на Австралия в Мелбърн. Швейцарецът изпитваше физически проблеми в тежкия си четвъртфинал срещу Тенис Сандгрен и не можа да окаже по-сериозна съпротива. това бе 27-ма победа нса Ноле срещу Роджър от 50 мача помежду им. Федерер няма победа над Джокович в Големия шлем от 2012 година, когато надделя в полуфинала на Уимбълдън. За Джокера това е осми финал в Мелбърн, като той е спечуелил всичките седем до момента. Ноле ще гони 17-ата си титла от Големия шлем.

В първия сет Федерер два пъти повеждаше с пробив, сервираше при 5:3, но изпусна шанса си. Джокович изравни е се стигна до тайбрек, убедително спечелен от сърбина. Във втората част Джокович проби в последния гейм, а в третата направи още един пробив, който се оказа достатъчен. На финала сърбинът ще спори с победителя от мача между Александър Зверев и Доминик Тийм, който е утре.