България загуби с 2:3 (12:25, 25:21, 22:25, 25:14, 17:19) гейма от отбора на Швеция на осминафиналите на Европейското първенство в Пловдив и отпадна от шампионата.

"Лъвиците" получиха подкрепа и от футболната легенда Христо Стоичков, който заедно с президента на БФВ Любо Ганев и президента на ЦЕВ Александър Боричич изгледаха двубоя.

Момичетата на Иван Петков започнаха ударно двубоя и поведоха със 7:1. Стигна се до 17:8, а геймът приключи след 25:12.

Във втората част шведките поведоха с 6:3, стигна се до 17:12, а геймът приключи след 25:21 и Швеция успя да изравни резултата.

В третия гейм се стигна до 8:6 за България, националките поведоха и със 17:13, но шведките успяха да изравнят при 22:22 и да измъкнат гейма с 25:22.

В четвъртата част лъвиците отново поведоха с 8:6, но не допуснаха обрат увеличиха преднината си на цели седем - 16:9 и след 25:14 затвориха гейма в своя полза и вкараха мача в тайбрек.

В тайбрека българките поведоха с 5:3, но шведките поведоха с 6:5. Момичетата на Иван Петков взеха отново две точки аванс при смяната на полетата - 8:6. Стигна се до 11:9 за националките, но шведките успяха да изравнят до 13:13. Изключително драматичен беше тайбрекът, в който България стигна до два мачбола, но не успя да ги реализира. Шведките пропуснаха три мачбола, но при четвъртия успяха и след 19:17 се класират към четвъртфиналите.

Елица Василева стана най-резултатна със 17 точки, а Емилия Димитрова добави 15 точки. Изабел Хаак от шведките завърши с най-много точки - 26.

Във вторник Швеция ще играе срещу Нидерландия в четвъртфиналите.