Природата живее в неразривна свързаност, чийто мащаби някога ни е прекалено трудно да си представим. Симбиозата между стихиите е сякаш най-естественото, докато не се намеси човешката ръка. Тогава идва дисбаланс, бедствия, разруха.

На пръв поглед това може да ви звучи крайно фаталистично. И може и да не сгрешите. Но през последната година станахме свидетели на десетки случаи, в които природата се обърна срещу хората. Преди обаче да търсим вина в нея – нека погледнем какво сторихме ние.

През 2022 година TrafficNews ви представи редица примери за подозрителни сечи в областта. Уви, едва при няколко от тях успя да бъде доказана незаконност. Едни от най-фрапантните случаи срещнахме североизточно от Пловдив. Приказно красивите гористи местности там бяха узурпирани от дървената мафия. Не се забавиха и последствията, но както може да се очаква – тези за природата и гражданите, а не за грабителите.

През май медията ни разказа трагичната история на Сърнена Средна гора, пожертвана  заради корупционни практики и незаконна сеч. Последното стана причина за пресъхване на някои от изворите в района на Свежен и Розовец, след като бяха повредени каптажи и пресъхнаха чешмите в селата. Това нажежи напрежението и местните организираха подписка с искане да се спре сечта във вододайните зони. Стигна се дори до подпалването на три тира с дърва в Свежен. Изгорели бяха близо 100 кубика дървесина, предназначена за огрев и промишлени цели, а в това се подозираше протестна дейност. По-сериозни проверки така и не последваха, а за наказание – не се чу.

Чешмите край Свежен и Розовец пресъхват заради безогледна сеч в районаЖители на селата събират подписка за прекратяване на сечта във вододайните зони

Как да разпознаем дали камион превозва незаконно отсечена дървесина? Само с три стъпки!

Само пред последните седмици пък мистериозна сеч потресе Пловдив. В сърцето на града, насред природната забележителност Небет тепе, някой безочливо и нагло прекъсна жизнения цикъл на редица дървета. Опитът да се проследи кой стои зад това пък се превърна в истинско разследване. Скоро след материали на медията ни Агенция по горите се произнесе - сечта е незаконна! Казусът все още не е приключил и алармираме разглеждането му да не бъде угодно забравено в старата година:

Мистерията със сеч на дървета на Небет тепе продължава! Може би е ред на прокуратурата?!Как работници от фирма, която не е подизпълнител на консорциум "Филипопол 2020", се оказаха на "местопрестъплението"

Агенцията по горите: Сечта в Стария град на Пловдив е незаконнаЖители отново подават сигнал

Именно с подобни случаи започват и големите бедствия. Небрежното отношение към плячкосването просто подклажда разрастването му. В това се убедихме след настъпване на трагедията в района на Карловските села – Каравелово, Богдан, Трилистник и Слатина. Ужасяващата гледка на потопа, който влачи огромни количества дървесина, събуди подозренията на местни, че в основата на бедствието стои дървесна мафия. Дни след потресаващия потоп държавата и органите ѝ започнаха разследване имало ли е наистина незаконно изсичане? Агенцията по горите изнесе подозрения за нарушения в разрешените количества изсичане, но те така и не бяха доказани.

Обществото също си даде сметка – природата работи със свои правила, и там безнаказаност няма. Освен това тя действа спрямо неразривния принцип на обвързаност, който хората, сякаш, забравяме да следваме!

Темата с наводненията, настъпили след преливането на река Стряма, повдигна още един въпрос – пишем ли си навреме домашните, когато става дума за поддръжка на речни корита?

Гледайте Стряма - мислете за Марица!Трябва ли корито на река да прелее и в Пловдив, за да се прекрати дългогодишното отлагане на почистването му?

С този повод, сякаш много удобно, кметът на Пловдив Здравко Димитров обяви бедствено положение в града заради неподдържаното състояние на река Марица. С последното се отвори възможността той да възложи директна поръчка на частна фирма, която в спешен порядък да почисти коритото на реката. След изнесени данни за незаконност в обявената поръчка, тя бе замразена до становище на АОП. Агенцията определи поръчката на Зико като порочна и за пореден път почистването на Марица бе отложено.

Зико обяви частично бедствено положение заради река Марица, чистят я с 1,5 млн. леваС директно договаряне дават на ПИМК да извърши дейностите в реката

Междувременно пловдивчани бяха "заплашвани" с опасността от 6-метрова вълна, която може да залее бреговете и райони около реката, ако тя не бъде почистена. Тази хипотеза даде зам.-кметът по Екология Анести Тимчев. За опасност заговориха и други от властта. Гражданите обаче останаха с впечатлението, че тя по-скоро се превръща в инструмент за натрупване на политически дивиденти, отколкото по нея да се подема инициатива. Скоро след това се изпари и епитетът "Спешно", който управниците използваха напоително. 

Доколко спешно е почистването на реката – може да се убедите сами тук:

Кой допусна Марица да се превърне в джунгла? Google може да даде отговораКметът на район „Северен” показа снимка отпреди 5 години, когато нямаше бедствено положение

Анести Тимчев: 6-метрова вълна може да залее Пловдив, ако Марица не се почисти спешноТова ще доведе до прекъсване на водоподаването в града, допълни той

Анести Тимчев с трети опит да почисти спешно река Марица с над 1 млн. леваНовата обществена поръчка вече е пусната като открито състезание

След потопа Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ изготви подробен доклад за всички речни корита в Пловдивска област, където са групирани в три категории по степен на спешност. Междувременно TrafficNews се сдоби с документа, от който става ясно, че по документ 90 броя участъци са с нарушена проводимост. Тяхната обща дължина е 96 км..

Участъците са приоритизирани по критерии: 1 -ви приоритет — в близост до жилищни постройки, водоизточници за питейно-битово водоснабдяване на населеното място; 2-ри приоритет — в близост до пътна и линейна инфраструктура — път, магистрала, ж.п. линия, мост, летище , електропреносна мрежа; 3-ти приоритет — в близост до обработваеми земеделски земи. паметници на културата.

След запознаване с доклада, виждаме, че най-много са участъците с приоритет първи, като те представляват 79 бр. с обща дължина 101,302 км. В доклада се посочва, че при 70 от тях има израснали дънери, храсти и друга вид растителност, която спешно трябва да бъде премахната!

При други 4 участъци с обща дължина 12,7 км. е препоръчано предприемане на действия по опазване на бреговата линия от ерозия както и крайбрежната растителност. В приоритет трети пък са описани З бр. участъци с обща дължина 2,95 км., при тях е необходимо изземване на наносни отложения.

Прави впечатление, че най-много невралгични места са били открити в община Хисаря, където приоритет 1 имат 18 участъка. След нея по брой препоръки е общините Карлово с 11 участъка и Марица с 10. В пловдивска община пък са локализирани 8 участъци, при които има необходимост от почистване.

По-голяма подробност за местата не се дава предвид спецификите на доклада. През ноември данните от него бяха изпратени на областния управител Ангел Стоев, който имаше задачата да нареди на общините спешни мерки за почистване и рехабилитация на упоменатите места по приоритет.  За информация относно предприетите мерки - медията ни е изпратила запитване до Областна администрация Пловдив. То обаче още не е изготвено. Очаквайте подробности!

Влизаме в 2023г. с надеждата събитията да са ни дали поука. Защото ретроспекцията показва – когато забравим за силата на природата, или пък се вземем за по-големи от нея – тя рано или късно ни дава урок!