„Батальон 12, финансиран с руски капитали, опитва да овладее агитките на Ботев. Под предлог, че се инвестира в спорта, около отбора се гради структура с дейност, която може да се окаже проблем за националната ни сигурност.”
Тази фраза е от един от множеството материали и разследвания на TrafficNews, които започнаха точно преди година за събитията зад кулисите на Ботев Пловдив. Още тогава екипите ни откриха опасни връзки между ръководителите на футболния клуб и лица от поликата и ъндърграунда, които биха могли да бъдат заплаха за националната сигурност на България.
Вчера шокиращо за мнозина стана ясно, че собственикът на Ботев Пловдив Антон Зингаревич е получил 10-годишна забрана от ДНАС да влиза в България заради заплаха за националната ни сигурност.
Въпросната забрана не се съобщава, не се обжалва, а се изпълнява. По същия начин през 2001 година президентът на Левски Майкъл Чорни получи същата санкция и той прехвърли всичките си акции на адвоката си Тодор Батков.
За разлика от събитията в Левски тогава, когато само собственикът на клуба получи забраната, при казуса с Ботев вероятно Антон Зингаревич ще е само първият от множеството ръководители под ударите на ДАНС .
TrafficNews научи, че агенцията за държавна сигурност разследва и други руски граждани, които са в ръководството на тима. Сред тях е изпълнителният директор Алексей Киричек, както и соченият за сив кардинал в клуба Александър Ослан. Първият също може да получи директна забрана да влиза в България, докато при Ослан е по-сложно, тъй като той има и българско гражданство. Възможно е обаче той да бъде разследван и преследван по други закони, свързани с националната сигурност. Паричните потоци в клуба също ще бъдат проверявани от агентите на ДАНС.
Още преди Зингаревич да обяви, че ще опрости заемите на клуба към себе, никой не знаеше натрупаните 10 млн. лева дългове за какво са отишли. На практика бюджетът на Ботев е като черна дупка – финансови отчети за дейността на дружеството липсват, никой не знае как се харчат парите, които поне на хартия влизат в клуба. Неизвестно е и къде отиват.
Преди 6 месеца запознати коментираха, че част от тези пари отиват за създаване на фракции от проруски настроени фенове, които освен да защитават собственика на клуба, в бъдеще могат да бъдат използвани в различни ситуации – при протести, за създаване на безредици и други.
Когато гръмна скандала с арестите на Въльо Петров, Милен Стоянов и тримата техни съратници, които бяха полицаи и военни, при разглеждането на мерките им така и не бяха оповестени данни за заплаха на националната сигурност. Тогава разследванията срещу тях бяха за различен вид престъпления, сред които принуда, заплаха и побой в Пловдив и Димитровград.
Към момента всички от арестуваните за въоръженото ОПГ са пуснати на свобода под гаранция. По наша информация въпреки заявките, че Ботев Пловдив повече няма да разчита на услугите на Въльо Петров и Милен Стоянов, двамата могат да бъдат забелязани всеки ден на базата в Коматево. Към днешна дата те едва ли заемат ръководни длъжност в клуба, както преди арестите, но със сигурност „консултират” шефовете в клуба и то е повече от ясно, че срещу заплащане. Но какво може да съветва Въльо Петров, който по думите на един от прокурорите е с невиждано криминално досие?
Припомняме, че друг от близките до Въльо и руските шефове на Ботев бе Дарин Георгиев. Последният за кратко бе депутат от „Величие”, като част от групата на подполковник Николай Марков. Проруската парламентарна група се разпадна, а бившият контрактор Дарин Георгиев напусна поне засега политиката.
Не е ясно дали към момента продължават опитите да се създаде проруска силова групировка от типа „Вагнер” сред фракциите в Ботев, но едва ли руснаците ще се откажат толкова лесно. За това говори и факта, че Въльо Петров продължава да поддържа близки връзки с ръководството.
В друг материал от поредицата на TrafficNews през януари тази година, зададохме и следните въпроси:
„На този етап нямаме информация дали служителите на ДАНС са забелязали тези „спящи руски клетки” и следят ли финансовите потоци, които заобикалят с финт санкциите и влизат в България? Или със закъснение ще разберат за тяхното участие в поредните безредици, целящи дестабилизация на страната, както се случи при протестите, организирани пред стадион "Васил Левски” на мача България – Унгария.”
10 месеца по-късно тези въпроси все още стоят актуални, но вече има сериозно раздвижване в ДАНС по тези въпроси.
Тепърва ще изникват и още, а именно: какво ще се случи със собствеността на клуба и неговото управление. Днес от клуба заявиха, че ПФК „Ботев” продължава да функционира нормално и тази вечер се готви за пореден мач, с който да затвърди челните си позиции и амбициите си в българския шампионат.
Ботев увеличава капитала, за да изчисти задължения към Зингаревич