Трима души са задържани за срок до 72 часа след съвместна специализирана акция на МВР и ДАНС срещу радикална неонацистка клетка в Пловдив. Това са бащата и синът Велеви, както и още един 42-годишен член на бандата, наел помещението за частен клуб.
На извънреден брифинг зам.-районният прокурор Нено Димов заяви, че досъдебното производство е образувано за тежко престъпление срещу правата на гражданите. „Досъдебното производство е образувано за извършено престъпление по чл. 162, ал. 1 от Наказателния кодекс, а именно за проповядване или подбуждане към дискриминация, омраза и насилие, основани на раса, национална принадлежност или сексуална ориентация“, заяви той. 

Той разясни, че „досъдебното производство е образувано от служители при Областна дирекция на МВР - гр. Пловдив, като за неговото образуване Районна прокуратура е уведомена предварително и своевременно е поела наблюдението на досъдебното производство и неговото ръководство. За това депо законът предвижда лишаване от свобода, като „наказанието, предвидено в закона за това престъпление, е лишаване от свобода от 1 до 4 години", допълни Димов. 

Зам.-районният прокурор съобщи подробности за извършените обиски в обособения частен клуб на международната неонацистка организация „Кръв и чест“, представляващ нейното пловдивско разклонение. „Вчера при образуване на досъдебното производство са извършени редица претърсвания и изземвания в помещение, обособено като частен клуб на международна неонацистка организация „Кръв и чест“. Това е пловдивското разклонение на тази организация“, посочи той. 

Димов разкри, че вътре са заварени лица, гледащи футболен мач, а при претърсването са иззети флагове с нацистка символика, с изобразени свастики и други нацистки надписи с такова значение, както и други артикули. Той допълни, че впоследствие при извършване на претърсване и изземване в домовете на някои от членовете на организацията, които са установени на място в клуба, е открита литература с неонацистка идеология.

На следващия ден акцията е продължила с нови действия по разследването. На следващия ден са извършени редица допълнителни и нови процесуално-следствени действия с под прекия надзор на наблюдаващия прокурор при Районна прокуратура – Пловдив, включително и прокурори извършиха и самостоятелно действия по разследването. Димов подчерта голямото сътрудничество между институциите. „Информацията е на Държавна агенция „Национална сигурност“, които са работили съвместно с МВР, за което, между другото, искаме да им благодарим за добрата работа“, каза той.  

За мащаба на акцията и последвалите процесуални действия зам.-районният прокурор заяви: „Първоначално са били задържани 18 човека. Впоследствие, след събиране на множество доказателства и активна работа, техния анализ, са привлечени като обвиняеми трима мъже – на 42 години, на 18 и на 39 години.“

Димов уточни правната квалификация за всеки от тях. 42-годишният мъж е привлечен за това, че е извършител, а другите двама – 39-годишният и 18-годишният, са привлечен за това, че са помагачи и са подпомагали в тази дейност. Той поясни и същността на обвинението за помагачество. „Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 162 е пропагандиране или подбуждане към омраза и дискриминация. Помагачеството е всяко действие, с което тази пропаганда се улеснява“, заяви Димов. 

Относно статута на помещението и неговия собственик Нено Димов каза: „Самият собственик, доколкото на мен ми е известно и което става известно от доказателствата по делото, е чужд гражданин. Обвиняемият на 42 години е наемател на помещението, а не е собственик.“ Зам.-районният прокурор допълни, че собственикът не е разпитван по настоящото досъдебно производство, а наемателят вече е обвиняем.

Относно вътрешния живот и дейността на бандата Димов цитира показанията на разпитаните като свидетели членове. „Част от членовете, които са разпитани като свидетели, заявяват, че там е обсъждана неонацистка идеология, обсъждана е нетърпимост към различни хора,  към хора от друга раса, друга националност или хора с различна сексуална ориентация.“

Зам.-районният прокурор добави още, че са обсъждани фашистки идеологии, обсъждани са лидери на такива идеологии и тяхното възхваляване, гледани са филми в тази насока.

Димов подчерта, че идеологическата обработка е подтиквала членовете към конкретни насилествени прояви на улицата. „Установява се в хода на разследването по настоящото досъдебно производство, че повлияни от идеологията, която се изповядва в съответната организация „Кръв и чест“, нейни членове са били мотивирани и са правили опити за нападения над граждани, основани на тяхната раса и етническа принадлежност“, каза той. И разкри още, че това, което е установено в досъдебното производство, е, че едно такова нападение е неуспешно.

Зам.-районният прокурор потвърди и пряката връзка на 18-годишния Петър Велев с друг скорошен силов инцидент в града. „18-годишният мъж е мъжът, който е привлечен и за нападението над непалските граждани, а 39-годишният мъж е неговият баща“, каза Димов. Запитан за профила на останалите присъствали в клуба, той коментира: „Всички, които са установени в клуба, с изключение на едно от момичетата, което е непълнолетно. Всички останали граждани са пълнолетни. От доказателствата по делото не се установява да членуват непълнолетни граждани.“

В отговор на журналистически въпроси относно евентуална съпричастност към убийството на Младежкия хълм Нено Димов заяви: „Към настоящия момент директна връзка не се установява. Установяват се познанства между част от членовете на тази организация с един от младежите, които са присъствали на младежкия хълм.“

Става въпрос за 17-годишния Ангел, който е бил на мястото на убийството на Георги.

Майката на задържания Ангел: Синът ми е молел компанията да спре побоя над Георги, опитал се е да повика лекар и полиция ВИДЕОТой е в скинарска организация, бандата е по-силният психолог от мен, призна жената

На въпрос дали младежите са искали да се присъединят към организацията, той допълни, че към настоящия момент от доказателствата по делото не се установяват такива данни. Има данни единствено и само за познанства между тях, основани, разбира се, на идеологията, която изповядват.

Относно историята на организацията в града той каза: „Установено е, че клонът е функционирал назад във времето от няколко години, при всички положения. Включително по отношение на част от участниците в тази организация има образувани и към настоящия момент активни досъдебни производства.“

Зам.-районният прокурор разкри и ключов обрат в процесуалните действия спрямо 18-годишния Велев: „След постановяване на съдебния акт, с който не е уважено искането на Районна прокуратура – Пловдив за вземане на мярка задържане под стража по отношение на пълнолетния обвиняем за нападението над непалските граждани, Районна прокуратура има тридневен срок, за да прецени дали да протестира въпросното решение на съда. Този тридневен срок изтича днес.“

Димов съобщи важна новина: „В след постановяване на съдебния акт Районна прокуратура извърши активни действия по разследването и са събрани нови доказателства. Включително ще кажа, че имаме и самопризнания на единия от тях. Към днешна дата наблюдаващият прокурор изготвя мотивиран протест, с който ще бъде протестирано решението на Районен съд – Пловдив.“

Относно присъствието на адвоката на 18-годишното момче преди обиските Димов обясни: „Какво установяваме от доказателствата по делото – че въпросният адвокат е присъствал на сбирката преди да се пристъпи към претърсване и изземване. Неговото участие там, доколкото е ясно от доказателствата по делото, е да даде правна консултация на членовете на организацията.“

За финал Нено Димов категорично потвърди намерението на държавното обвинение за най-строги мерки спрямо тримата задържани. „Наблюдаващият прокурор е постановил задържане до 72 часа по отношение на тримата обвиняеми. В срока до изтичане на 72 часа ще бъде внесено искане по отношение и на тримата обвиняеми за вземане на най-тежката мярка – задържане под стража“, допълни той.