Ваня Стефанова ще даде съгласие да бъде и.ф. главен прокурор. Очаква се Прокурорската колегия да вземе решение, с което да я избере. Така България за първи път ще има жена, заемаща поста на главен прокурор, съобщи БНТ. Решението е единодушно.

Заместник-главния прокурор Ваня Стефанова е посочена като най-старшия прокурор във Върховната касационна прокуратура. Ако тя откаже, ще бъде отправено аналогично предложение и към другия заместник-главен прокурор Магдалена Лазарова.

Това е първото събиране на кадровиците, след като управляващи и част от опозицията в бъдещия 52-ри парламент призоваха изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка.

В дневния ред на колегията нямаше предварително записана точка, свързана с казуса около обвинител номер едно.

Досега представителите на държавното обвинение отказваха да го сменят с мотив, че той е в заварено положение и за него не се отнася промяната в закона, според която може да остане на поста най-много шест месеца.

Борислав Сарафов се оттегля като и.ф. главен прокурорРешението си взех още преди време, след внимателна преценка на всички правни и институционални последици, заяви той