Рекордно малък брой първолаци ще прекрачат училищния праг на 15-ти септември. Данните показват, че цял град с първокласници е изчезнал от картата на България. Причината - все повече деца заминават при родителите си в чужбина, за да започнат училище там.
Макар и първокласничка тази година, Йоана няма да чуе първия училищен звънец в родината си. По това време вече ще е в Лондон - в новото си училище и с новите си съученици. „На 9-и септември двете с нея заминаваме, за да участва в чакащия лист за училище”, обясни майката на детето, Гергана. Йоана също се вълнува. „Там училището е по-хубаво”, смята момичето. Тя вече напредва с изучаването на английския език.
За всеки случай Йоана е записана и в столично училище, от което обаче до дни трябва да се отпише. Почти 13 000 български деца няма да започнат първи клас. Семейството на Йоана няма намерение да се връща в родината. „Отиваме в Лондон, за да й осигурим да осигурим по-добър старт”, сподели майката на детето.
От очакваните 3 паралелки и 80 първокласници в едно ломско училище ще има само една паралелка с 24 деца. „Много голяма част от тях са в чужбина. Предимно те са в Германия, Италия, Испания”, заяви директорката на училището Десислава Александрова. Отливът далеч не е само при първокласниците. „78 ученици са напуснали училището поради заминаване за чужбина от 15-и септември миналата година до днес”, обясни тя.
Статистиката показва, че 77 000 са родените бебета у нас през 2008-а година. В класните стаи обаче ще липсват над 20% от тях. Основната причина според експертите се дължи именно на засилената миграцията.
„Това са млади хора, които напускат страната. Обикновено първо мъжът си намира работа, след това жената и децата се присъединяват към семейството”, смята Елица Димитрова от Института по демография към БАН.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Виж всички
СДВР разследва твърдения за заплахи към пострадали при катастрофата на „Челопешко шосе"
Николай Пелтеков е новият директор на СДВР
Жълт код за интензивни валежи за Пловдив и още 15 области
Акценти
Виж всички
Разказ от първо лице: как фентанилът влезе в махалите ВИДЕО
Кола се заби в мантинелата на АМ „Тракия" край Пловдив