Мъжкият национален отбор по баскетбол се класира за Европейското първенство по баскетбол за първи път след 10 годишна пауза. При гостуването си на Латвия в Рига в решителния мач за класиране "лъвовете" победиха драматично с една точка 66:65.

В първата четвърт двубоят започна равностойно, като Латвия имаше две точки преднина след първите 10 минути игра - 17:15.

Втората четвърт домакините първа направиха преднина от осем точки, а след това те станаха цели 11 при 39:28.

Националите успяха да стопят преднината на своя опонент частта завърши при 23:21 за Латвия и така на полувремето резултатът беше 40:36.

Лоша беше третата четвърт за момчетата на Росен Барчовски. Стигна се до 13 точки аванс след 55:42, а третата част завърши при 59:51 за Латвия.

Страхотна драма имаше в последната четвърт, която беше доста ниско резултатна, но след 15:6 за България със само точка момчетата на Росен Барчовски спечелиха с 66:65 и си осигуриха място на Европейското първенство по баскетбол за първи път от 10 години насам. За последно националите играха на ЕвроБаскет през 2011-а година.

Най-резултатен за България стана Дий Бост с 18 точки, а Павлин Иванов добави 15 точки с пет тройки, 12 добави пловдивчанинът Димитър Димитров. Играчът на Академик Васил Бачев игра пет минути, като не записа точка.

За националите предстои още един мач в квалификации срещу Босна и Херцеговина, но той е изцяло за престиж. За ЕвроБаскет в нашата група се класират Гърция, Босна и България.

Европейското първенство ще се състои от 1 до 18 септември 2022г.