Годината на световния спорт не беше чак толкова могата, както 2024-та година и ще имаме много големи спортни форуми като Евро 2024, Олимпийските игри в Париж, Копа Америка и други. Годината премина за класиране на големите спортни форуми, а спортистите, които не успяха да стигнат до тях ще имат още време и през новата година да си осигурят квоти.

В света на тениса Новак Джокович отново се завърна като номер 1 и ясно заяви, че няма намерение скоро да се отказва от това да бъде най-добрият тенисист в света. Марк Верстапен се нареди до големи имена във Формула 1 с третата си поредна титла. В снукъра белгиецът Лука Бресел изненада всички и стана първият извън Великобритания и бившите британските колонии, който вдигна световната титла.

Тенис

В света на тениса Новак Джокович се завърна на трона си и отново е номер 1, печелейки четири от петте най-големи турнири. Ноле спечели три титли от шлема, но загуби финала на Уимбълдън и така все още няма голям шлем в една година. В края на годината той триумфира и с финалния Мастърс турнир най-добрите 8 в Торино. Всъщност Ноле свали от първото място Карлос Алкарас, който го беше свалили от първото място през миналата година, но тогава Ноле не беше допуснат и до някои турнири, защото беше неваксиниран. След като рестрикциите срещу ковид отпаднаха Джокович участва през тази година пълноценно в турнирите и си върна първото място.

При жените четирите турнира от Големия шлем бяха спечелин от четири различни тенисистки - Арина Сабаленка спечели Аустрелиън оупън, Ига Швьонтек триумфира на Ролан Гарос, Уимбълдън беше спечелен от Маркета Вондрошова, а Ю Ес Оупън от Коко Гоуф. Финалният Мастърс на най-добрите 8 спечели Ига Швьонтек, а полякинята завърши годината като номер 1 в ранглистата. Купа Дейвис беше спечелена от Италия, която победи с 2:0 Австралия във финала. Отборната надпревара при жените Били Джейн Кинг къп спечели Канда след успех с 2:0 победи над Италия. Отборното смесено първенство Хопман къп спечели Хърватия след 2:0 над Швейцария. През тази година се проведе и първото издание на Юнайтед къп, което също е отборно смесено първенство, което има за цел да замени Хопман къп. Първото издание беше спечелено от САЩ, който победи Италия с 4:0 победи.

Формула 1

Марк Верстапен затвърди доминацията си във Формула 1 с третата си поредна титла, която дойде сравнително лесно. Нидерландецът обаче обмисля отказване, което все още не е ясно дали е вярно или е само спекулации. Всъщност Верстапен стана един от малкото пилоти с три поредни титли и се нареди до имена като Шумахер, Хамилтън, Фанджо, Фетел. Втори далеч зад Верстапен завърши мексиканеца Серхио Перес, а Люис Хамилтън изпрати поредния си разочароващ сезон и стана трети.

WRC

В Световния рали шампионат финландецът Кале Рованпера, който свали от трона Себастиан Ожие през миналата година, за втори пореден път спечели световната титла. Втори завърши британецът Елфин Еванс, който беше близо до него, но не успя да спечели първата си световна титла. Трети завърши Тиери Ньовил от Белгия, а легендата Себастиан Ожие завърши на петата позиция.

Moto GP

Тук също нямаше нов шампион, а италианецът Франческо Баня дублира титлата си от миналата година, задминавайки в доста драматична битка своя сънародник Хорге Мартин, а трети завърши италианецът Марко Безеки. За Бания вече започнаха и сравненията с легендата Валентино Роси, който се отказа през 2021-ра година.

Бокс

В бокса нямаше интересни сблъсъци през тази година. Разочарование за феновете беше, че дългоочакваната битка между Усик и Фюри беше отложена за неопределено време и е доста вероятно двамата да не се боксират през 2024-та година. Иначе и Усик и Фюри записаха очаквани победи. Усик се справи с Даниел Дюбоа след нокаут в 9-ия рунд, а Фюри победи след съдийско решение Франсис Нгану. В последното боксово събитие за годината Антъни Джошуа победи шведа Ото Валин, а Джоузеф Паркър изненадващо победи Дионтей Уайлдър.

Снукър

През тази година световният шампион по снукър беше наистина много изненадващ, а той беше белгиецът Лука Бресел, който победи във финала с 18:15 фрейма легендата Марк Селби. Всъщност постижението на Бресел беше велико, защото той стана първият чужденец извън Великобритания и бившите британски колонии, който печели световната титла по снукър. Като номер 1 годината завърши легендата Рони О'Съливан, който през 2024-та година ще преследва рекордната 8-ма световна титла, с което ще мине Стивън Хендри.

Баскетбол

Сърбинът Никола Йокич отново изуми баскетболния свят и този път неговият Денвър за първи път в историята си грабна титлата в НБА, а Йокич беше избран за MVP на плейофите. Денвър се справи с Маями с 4:1 победи във финала за титлата. Хубавата новина за българския баскетбол дойде през лятото, когато Александър Везенков се превърна в едва втория българин в НБА и първи след дълга пауза. Преди това Везенков беше избран за MVP на редовния сезон в Евролигата с тогавашния му отбор Олимпиакос, който пък загуби драматично финала в Евролигата от Реал Мадрид. В Евролигата при жените Фенербахче спечели трофея, след като се наложи във финала категорично срещу друг турски тим - Мерсин. Във втория по сила турнир ЕвроКъп при мъжете титлата отиде при испанския Гран Канария, който победи турския Тюрк Телеком. При жените френския Асвел победи турския Галатасарай.

Отборът на Германия изуми баскетболния свят и за първи път в историята си спечели световната титла. Немците надиграха във финала Сърбия с 83:77 и спечелиха световното първенство за мъже.

Волейбол

След дълга пауза Полша отново е европейски шампион, след като победи световния шампион Италия с 3:0 във финала на турнира и то насред Рим. За съжаление България, която беше един от домакините на шампионата не се представи никак добре, все пак излезе от групата си като четвърти, но отпадна на осминафиналите от Франция. При жените Турция за исторически първи път стана европейски шампион, след като победи Сърбия с 3:2 гейма. Женският ни национален отбор, който беше един от най-младите на шампионата направи страхотно представяне и достигна до четвъртфиналите, завършвайки на 7-то място в шампионата, а подобно постижение не беше постигнато от години.

В евротурнирите Полският ЗАКСА грабна Шампионската лига, след като победи в драматичен полски финал Ястребски Вигел с 3:2 гейма. В изцяло турски финал в Шампионската лига при жените ВакъфБанк грабна трофея след успех над Еджзаджъбашъ. През този сезон отново имаше два български тима в групите на Шампионската лига - Марица и Хебър, а по всичко изглежда и догодина, че това също ще е факт, след като от ЦЕВ вече потвърдиха, че мъжкият ни шампион ще започне директно от групите.

Зимни спортове

Алпийските ски при мъжете спечели отново Марко Одермат от Швейцария с 2042 точки, а втори завърши норвежецът Александър Килде с 1340 точки. Трети остана друг норвежец - Хенрих Христоферсен с 1154 точки. При жените триумфира Михаела Шифрин с 2206 точки, а Лаура Гут-Бехрами от Швейцария стана втора с 1217 точки. Трета приключи Петра Влхова от Словакия с 1125 точки. В света на биатлона новрежецеът Йоханес Тингнес Бьо спечели световната купа с 1589 точки, втори завърши Стурла Холм Лаграйд от Норвегия с 1098 точки, а трети приключи друг норвежец Ветле Шостад Кристиансен със 935 точки. При жените с титлата триумфира французойката Юлия Симон със 1093 точки, втора завърши Доротеа Вирер от Италия с 911 точки, а трета завърши друга италианката - Лиса Витози с 682 точки.