Българският спорт изпраща една от най-успешните си години. На Олимпиадата в Токио, която се състоя година по-късно от очакваното заради коронавирус, българските спортисти направиха страхотно представяне. България има първи олимпийски шампион след Пекин 2008, но не беше само това. Олимпийските шампионки бяха общо три - Ивет Горанова, Стойка Кръстева и ансамбъла ни по художествена гимнастика.

Олимпиадата

Първа олимпийска титла донесе каратистката Ивет Горанова в каратето до 55 кг. Българката спечели олимпийското злато след 5:1 във финала срещу украинката Анжелика Терлиуга. Това беше първият златен олимпийски медал за България от Пекин 2008, когато Румяна Нейкова триумфира с титлата в гребането. Ивет беше избрана и за Спортист номер 1 на България, като спечели с малко пред Стойка Кръстева.

Боксьорката Стойка Кръстева спечели олимпийското злато в категорията до 51 кг. Тя победи във финала туркинята Бюсе Чакъроглу с 5:0 съдийски гласа.

Дългоочакваният златен медал за гимнастичките ни стана факт в Токио! След много премеждия, доста често съдийски тесли и удари под кръста момичетата на Весела Димитрова триумфираха с олимпийската титла с 91.800 точки, а на второто място завършиха 89.050 точки рускините, които обаче участваха на игрите не под собствения си флаг. Трети станаха италианките с 87.150. Момичетата в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова донесоха исторически първия златен медал за българската художествена гимнастика.

Антоанета Костадинова в стрелбата стана първият български спортист донесъл медал от Олимпиадата в Токио. Тя завърши с 239.4 точки и така спечели среброто, златото отиде при рускинята Виталина Батрашкина с 240.3 точки, която направи и олимпийски рекорд.

Бронзови медали донесоха и представителите ни в борбата - Тайбе Юсейн до 62 кг. и Ивелина Николова до 57 кг. За първи път в историята на участията на България на Олимпиада само жени спечелиха медали.

Куршумът ни в плуването Йосиф Миладинов достигна до исторически финал за българското плуване. Пловдивчанинът завърши на осмото място във финала на 100 м. бътерфлай.

Боряна Калейн в художествената гимнастика се класира пета във финала на индивидуалната надпревара и беше близо и до медал. Близо до медала бяха и щангистите Божидар Андреев и Христо Христов, които завършиха пети. В борбата Георги Вангелов остана пети.

Иват Лалова участва на своята пета Олимпиада, а Мария Гроздева приключи кариерата си след своята седма поредна Олимпиада.

България спечели и два олимпийски медала от Параолимпийските игри. Сребро донесоха лекоатлетите Християн Стоянов и Ружди Ружди.

Как премина годината за пловдивския спорт вижте тук:

Каква беше 2021-а година за пловдивския спортОлимпийски финал, световни и европейски шампиони и трофеи за пловдивските отбори

Индивидуалните спортове

Извън Олимпиадата Биляна Дудова успя да стане световна шампионка по борба в категория до 59 кг. След дълго отсъствие български щангист отново стана световен шампион - Карлос Насар спечели световната титла до 81 кг.

Мария Оряшкова спечели бронзов медал от Световното първенство по самбо в категория до 80 кг.

Йосиф Миладинов спечели исторически медал за българското плуване на Европейското първенство в голям басейн. Пловдивчанинът завърши втори, а освен финала в Олимпиадата завърши и с две европейски титли за младежи.

Григор Димитров изпрати не лоша година. Българският тенисист стартира чудесно годината и достигна до четвъртфиналите на първия турнир от Големия шлем - Аустрелиън оупън. Последваха по-слаби месеци за най-добрият ни тенисист, но постепенно Григор показа много добри игри. Той достигна до полуфиналите на турнира от сериите Мастърс в Индиън Уелс, както и до полуфинал на турнира в Сан Диего. Успя да победи и шампиона от Ю Ес Оупън Даниил Медведев.

В гребането България също имаше своите сериозни успехи - Емил Нейков стана световен и европейски шампион до 23 години, а Лазар Пенев спечелиха европейските титли до 23 години.

Младият тенис талант Пьотр Нестеров успя да достигне до финала на двойки на Ю Ес Оупън за юноши. Българинът и партньорът му Вячеслав Биелински загубиха след страхотна драма финала в турнира.

В бокса с европейски титли при младежите се окичиха Уилям Чолов и Радослав Росенов.

Отборните спортове

България се завърна на баскетболната карта след 10-годишно отсъствие. Националите водени от Росен Барчовски успяха да се класират за Европейското първенство през 2022-а година и се завърнаха на шампионата след 10-годишно отсъствие.

Във волейбола юношеският национален отбор до 19 години направи нещо велико и завърши на второто място на Световното до 19 години. Националите загубиха от Полша във финала с 0:3 гейма. Девойките до 16 години също се окичиха с медали и спечелиха бронза на Европейското първенство до 16 години. Женския национален отбор спечели за втори път Златната Европейска лига. Националките бяха домакини на Евроволей 2021, което се проведе в Пловдив, но загубиха от осминафиналите от Швеция в драматична среща - 2:3. Мъжкият национален отбор загуби също на осминафиналите на Европейското от Германия с 1:3 гейма.

Във футбола националите отново не успяха да се класират за голям футболен форум, но поне записаха първите си победи в официални срещи от няколко години насам. Националите победиха у дома Литва и Северна Ирландия.