EVN Топлофикация проведе акция по засаждането на 50 млади дръвчета в ЖР „Тракия“, най-големия топлофициран район в Пловдив. Акцията цели да подчертае ползите от поддържане и засаждане на дървета в градска среда и как те влияят на качеството на въздуха в градска среда.
Засаждането, организирано съвместно с ОП „Градини и паркове“, включваше участието на 30 сътрудници и клиенти на компанията. Начало на акцията дадоха кметът на район „Тракия“ г-н Георги Гатев и г-жа Жанет Стойчева, заместник-председател на Съвета на директорите на EVN Топлофикация.
„EVN Топлофикация и централното топлоснабдяване са сред основните предимства на Пловдив за поддържане на добро качество на въздуха, особено през зимните месеци“, заяви Стойчева.
„Нашата услуга е с нулеви вредни емисии, тя е чиста и не изисква практически никаква ежедневна поддръжка от клиентите. Ние сме първата топлофикация в България постигнала цялостна модернизация на производствените си мощности и предлагаща модерно клиентско обслужване. Силно вярваме, че Пловдив заслужава да се възползва от пълния потенциал на модерното централно топлоснабдяване и акции за по-чист въздух като днешната показва нашия ангажимент към града и клиентите ни.“
„Залесяването е традиция за район „Тракия“. Миналата седмица засадихме 200 дървета, тази сутрин имаше друга акция, а сега се радваме, че заедно с EVN Топлофикация засаждаме още 50 дръвчета за по-чист въздух в квартала“, допълни Георги Гатев.
Мястото на засаждане по протежението на улица „Свети Княз Борис I“ до СУ „Черноризец Храбър“ беше избрано съвместно с ОП „Градини и паркове“ съгласно техния залесителен календар. Младите дървета – 25 броя чинари и 25 броя американски ясен – бяха избрани с оглед на сезона и характеристиките на съществуващата растителност в парка срещу училището.
Акцията цели не само да повдигне темата за „невидимия“ въпрос за качеството на въздуха през зимата, но и да покаже с „видими“ действия, като засаждането на дърво, как всеки гражданин може да допринесе за промяната към по-чиста околна среда.
Грижата към природата и конкретно горите отдавна е дългосрочна политика на EVN в България. През 2022 г., EVN подкрепи тригодишен проект на WWF България за възстановяване на крайречна зона по брега на р. Марица край Стамболийски. Подкрепата включва реално участие на сътрудници на компанията в няколко залесителни кампании с WWF България на летен дъб, елша и черна топола. Заедно с това компанията се ангажира да полага грижи за отглеждането и поддържането на засадените дръвчета с цел успешното им прихващане. Всичко тези действия на компанията следват разбирането, че залесяването на подходящи дървесни видове в природата и градовете е сред дейностите с най-голям принос в борбата с климатичните промени и намаляването на ефекта от въглеродните емисии.

Още от категорията
Виж всички
Изграждат паркинг за 80 коли до зала „Строител", пускат имота на търг за 10 години
Акценти
Виж всички
50 срещу 4000: Когато каузата я няма, улицата остава празна
Почина големият пловдивски архитект Иван Делчев - Чудото