Кампания „Нощ на прилепите” ще се проведе на 23 октомври (петък) от 16:00 ч. в Цар-Симеоновата градина при Виенския павилион.В рамките на информационната кампания ще можете да видите в различен формат обогатяващи и интересни сведения за малките черни бозайници.
Презентации, детски рисунки, прилепна гимнастика, „прилепни игри“, различни ателиета и томболи, арт работилници, изложби, викторини и филми ще провокират интереса към тайнствения живот на прилепите. Идеята за този събитие се дължи на Секретариата на EUROBATS.
Програмата стартира в 16 ч. с представяне на изложба за прилепите. За малчуганите ще има арт ателие, а за по-големите – Крум Сираков и Димитър Кунев от ПК "Джендема" ще направят демонстрация на екипировка и техника за проучване на пещери.
В 16:30 ч. ще се проведе четене на детската книжка „Приключенията на прилепчето Дарки”.
В 17:30 ч. е предвидена презентация с интересни факти за прилепите и екологичната мрежа Натура 2000.
В 18:00 ч Александър Стоев от Спелео клуб "Пълдин" ще представи презентация за връзката на прилепите и пещерите.
Към 18:15 ч., след като залез слънце, ще бъдат включен ултразвуков детектор . При подходящо време, пловдивчани ще могат да слушат прилепите, обитаващи градската градина.
Организатори са Зелени Балкани ,а към тях се присъединяват и Дирекция "Екология и УО" към община Пловдив с директора г-жа Вяра Колева, приятелите от Пещерен клуб „Джендема”- Пловдив, които ще демонстрират техника, при проучване на пещерите, Спелео Клуб "Пълдин" - с презентация за прилепите и пещерите. Събитието е подкрепено от Регионална Инспекция по Околна среда и води - Пловдив.
Ето какво споделят организаторите на събитието:
„Нашата цел е да покажем, че прилепите не са никак страшни, а напротив различни и симпатични. В България се срещат 33 вида от възможните 35 в Европа и всички те са насекомоядни. Прилепите са много полезни, защото голяма част от насекомите, с които се хранят са вредители в селското стопанство, а пък прилепите в градовете помагат в борбата с комарите, като едно малко кафяво прилепче може да изяде 1000 комара на вечер! Нека всеки един от нас помогне с разпространяването на информация за важното значение на прилепите, така може да ги опазим за в бъдеще. В момента един от начините да опазваме и над 6000-те пещери в България е ако в тях има прилепни колонии. Много от тези пещери попадат в местообитание, което е обект на защита в мрежата НАТУРА 2000 по Директивата за хабитатите – местообитание 8310 Неблагоустроени пещери.
Тази година кампанията ще бъде насочена и към въпросът с разпространението на COVID-19 от прилепи.”
Още от категорията
Виж всички
Зам.-директорът на ОД МВР-Пловдив: Работи се активно по лабораторията за кръвни проби, надяваме се през 2026г. да бъде факт
Акценти
Виж всички
Момче падна от скала край Бойково, пожарникари го спасиха
Какво очаква всяка една зодия през 2026 година
Минималната работна заплата става 620,20 евро