„Ние като общински съветници и администрация сме длъжни да не създаваме проблеми на хората и да намерим устойчиви решения. Те в случая ще се развият в две направления – задължително запазване съществуването на автогара „Юг“ и намиране на устойчиви решения за ново местоположение на нова автогара, в близост до жп гара "Филипово", за да не се получи така целият транспортен поток от северното направление да минава през града“. С този акцент върху нуждата от дългосрочна стратегия общинският съветник от „Браво Пловдив“ Борислав Инчев коментира транспортния хаос в града пред БНТ.
По думите му, настоящата ситуация е пряк резултат от последното решение на Общинския съвет, при което автогара „Север“ е спряла да функционира, а направленията ѝ са били пренасочени основно към автогара „Юг“ и частично към „Родопи“.
Инчев подчерта, че това преразпределение е довело до нови затруднения, включително преместването на ключовото направление Пловдив–София към Централна автогара. Според него това решение трябва да бъде преразгледано, тъй като създава допълнително натоварване върху градската инфраструктура и затруднява придвижването.
Той очерта и възможните изходи от кризата – задължително запазване на автогара „Юг“ и намиране на ново, устойчиво решение за автогара, която да поеме северните направления. Като логична локация бе посочен районът около жп гара Филипово, с цел да се избегне преминаването на целия междуселищен поток през града и натоварването на вътрешния трафик.
Припомняме, че напрежението възникна, след като в края на април Общинският съвет реши линиите от автогара „Север“ да бъдат пренасочени. Ситуацията допълнително се усложни от заявката на Веселин Дошков от "Хеброс бус", че затваря автогара „Юг“, което създаде сериозно объркване сред пътници и превозвачи.
Общинският съветник от ПП-ДБ Веселина Александрова заяви, че подобна информация не е била предоставена предварително на съветниците и че решенията са взети „на момента“, без необходимия анализ за ефектите върху трафика, замърсяването и инфраструктурата.
От своя страна инж. Гошо Къчков от ГЕРБ определи ситуацията като временно стабилизирана, но несигурна. По думите му има постигната договореност автогара „Север“ да продължи да работи, а „Юг“ да не затваря, но е необходимо Общинският съвет да се събере и да отмени предишното си решение.
В краткосрочен план автобусите ще продължат да използват съществуващите автогари, но остава въпросът за дългосрочното решение на кризата, която извади наяве натрупани проблеми в управлението на междуселищния транспорт в Пловдив.
Още от категорията
Виж всички
Пострадалата пешеходка на Централна гара е без сериозни наранявания, откарана е в болница
Акценти
Виж всички
Въшки в пловдивски училища: какво съветват специалистите
Познайник на полицията потроши 5 коли на паркинг в Пловдив