Хиляди пчели в частни кошери в село Труд измряха през последните седмици, сигнализираха жители на населеното място край Пловдив. Според тях причината е в нерегламентирани сметища, на които се складират отпадъци. Жителите са убедени, че въпросните отпадъци са от централата за биогаз, която е собственост на „Билд Инвест Сит“ ЕООД. От самата компания обаче категорично отхвърлят тази теза.

Един от жителите на Труд е направил клип, на който се виждат разядени пластмасови контейнери, както и други отпадъци, които са с биологичен характер.  Те са били складирани на частен терен. На около 200 метра от него има около 100-ина кошера, собственост на местен жител. През последните няколко седмици пчелите започнали да измират, като в момента голяма част от кошерите са унищожени.

Според собственика на кошерите пчелите са започнали да умират, след като били складирани отпадъците в частния парцел. След скандала контейнерите и другите отпадни вещества били преместени на друг частен терен, който обаче също е съвсем близо до кошерите.

И двата частни парцела били на един и същ човек – Венцислав Георгиев, обясняват от Инициативния комитет, който организира протести срещу работата на биоцентралата.  Според тях той работи като технолог във централата на Билд Инвест Сит“ ЕООД, срещу която са настръхнали местните жители.

Наш репортер се свърза с г-жа Стефанова, която е представител на въпросното дружество. След като й предоставихме кадрите и попитахме дали „Билд Инвест Сит“ ЕООД има нещо общо с терените, тя заяви, че  дори не знае къде са тези парцели. Тя категорично отсече, че предприятието за биоенергия няма общо с тези отпадъци.

Пуснахме запитване към РИОСВ относно замърсяването.   Оттам ни отговориха, че при проверката се установи разпиляване на пшеничени трици извън оградата на площадката и замърсяване с неизвестна субстанция. Замърсеният терен е на около 20 м2. Дадено е предписание да се почистят замърсените участъци.

Парцелът се оказа  собственост на физически лица, които са го отдали на фирма  „ЕММА 2014“ ЕООД. Управителят на тази фирма е именно Венцислав Георгиев. От РИОСВ обясниха, че на площадката на терена се съхраняват оризови люспи и пшеничени трици, които се използват като суровини в биоцентралата на „Билд Инвест Сит“ ЕООД.

От регионалната екоиспекция обаче заявиха, че при тяхната проверка не са открили разядените контейнери.

Кметът на община „Марица” – Димитър Иванов също разпореди проверка. На място служителите са видели контейнерите и са ги заснели, те също са препратили сигнала към регионалната екоинспекция.  В самите контейнери е имало неизвестна субстанция.

„Не знаем какво има в тези контейнери, нито в чувалите. Миризмата от тях обаче е непоносима. Днес са измрели пчелите, нали знаете след това кои са следващите”, казва злокобно авторът на клипа край селото.

Разминаването между институциите обаче  е сериозно.  Уклончиви отговори дадоха и от „Билд Инвест Сит“ ЕООД, заявявайки, че нямат представа къде са тези парцели, а всъщност на тях се складират техни суровини. Шансът да е станало недоразумение и представителят на тази фирма да не знае за договорните отношения с фирмата „ЕММА 2014“ е нищожен.

Преди няколко дни от РИОСВ  започна нова 14-дневна проверка до централата на „Билд Инвест Сит“ ЕООД.

Първото измерване проведено от 1 до 15 март 2017 г. показа спазване на всички норми по показателите, характеризиращи качеството на атмосферния въздух, съобщиха тогава от еко екоинспекцията.  Станцията била отчела превишение на среднонощната норма за опазване на човешкото здраве по показател ФПЧ10 (фини прахови частици под 10 микрона) само през първото денонощие, което е вследствие на отоплението с твърди горива в домакинствата в населеното място.

На 8 юни е организиран нов протест срещу биоцентралата. Очаква се тогава жителите на пловдивското село да стигнат до самата централа.

„Проблемите ни продължават. През последните дни миризми тормозят цялото село. Заради вятъра, който се обръща вони на радиус от 4-5 км от централата. От РИОСВ продължават да са абсолютно пасивни, като дори вече гледат на нас с насмешка”, казват жителите на селото.

Вижте ВИДЕО и СНИМКИ от въпросните терени край село Труд