През 2021 година бяхме свидетели на рекорден скок на цените на строителните материали, а от там на ремонтите и на строителството като цяло.
Поскъпването е в резултат на увеличението на цените на основни суровини - на метала с 45%, при дървения материал с 25%, в химическата индустрия също с 25%. Отделно поскъпването на газа, на електроенергията и на горивата дадоха още веднъж сериозно отражение върху крайните цени на всякакви строителни материали.
През третото тримесечие на 2021 г. цените на металите отчетоха 44.8% растеж в долари на годишна база (43.7% в евро), като годишният темп на растеж на общия индекс за цените на металите се забави значително спрямо предходното тримесечие. Пазарните очаквания за четвъртото тримесечие на 2021 г. и за първото тримесечие на 2022 г. са за повишение на цените на металите на годишна база както в долари, така и в евро, като се очаква в началото на 2022 г. темпът на растеж да се забави.
Как се промениха цените на производителите - индекс, който икономистите използват за прогнозиране на инфлацията, вижте тук:
Всички тези процеси обаче доведоха до страхотен ръст в цените на строителните материали, чиито основни компоненти са именно метали, химически вещества и дърво.
Ако до преди година едно ходене до строителния магазин за лек ремонт щеше да ви струва около 1000 лева, то днес ще платим минимум с 40-45% отгоре. Днес няма как да се разминете с под 1400 лева 2 магазина, като закупите абсолютно същите стоки като вид и брой.
Кои основни строителни стоки поскъпнаха, четете тук:
Ремонти и довършителни работи
Минимум 20 хиляди лева бюджет трябва да отделят хора, закупили ново двустайно жилище, а при по-големите апартаменти съответно минимум 40 хиляди лева. Това показват ориентировъчните ставки, без в тях да са включени мебели. Естествено всичко е много индивидуално и зависи от това дали домакинствата ще изберат по-базисни довършителни работи или ще заложат на бутиково изпълнение. По-скъпи и луксозни дейности се предпочитат от хората с апартаменти в центъра на Пловдив, както и в по-скъпи крайградски райони. В комплексите пък се залага на по-бюджетните варианти.
Ако се ремонтира стар апартамент, заделената сума трябва да е с поне 50% повече. Причината е, че при тях обикновено има пълно обновяване на електрическата и ВиК инсталациите. Баните и кухните също излизат по-скъпо заради нуждата да се къртят стари плочки. При тези жилища често възникват нужди за преустройство на апартамента, съответно изграждане на нови стени или бутане на стари.
Високите цени се отразиха и на крайните продажни оферти на имотите. Някои инвеститори обаче не коригираха цените си веднага, което доведе до сериозно предупреждение: Внимавайте с прекалено евтините имоти, които се предлагат на пазара!
Експерти напомнят, че купуването на имоти на прекалено ниски цени и то на „зелено“ крие риск не само за купувачите, но и за инвеститорите.
Причината е непрекъснатото поскъпване на строителните материали, заради което може да се окаже, че ще трябва в един момент да доплащаме, за да си получим жилището. Другата причина е, че заради инфлацията инвеститорът може да остане без средства, с които да завърши строежа.
Сериозните заявки за поскъпване не закъсняха. Строители поискаха да могат да правят корекции в предварителните договори при строежи "на зелено", тъй като не са калкулирали ръста на строителните материали. Докато това е възможно при голяма част от жилищното строителство, където в договорите понякога е заложена такава клауза, при договорите с държавата разликата в себестойността на цените остава за сметка на бизнеса.
"Цените на строителните материали бележат невиждан ръст – между 30 % и над 100%, и е необходимо България да изработи механизъм за индексиране на стойностите на действащите договори, който да се ползва и при подписването на нови", заяви инж. Любомир Качамаков, председател на областното представителство на Камарата на строителите в България (КСБ) в София и вицепрезидент на Eвропейската федерация на строителната индустрия (FIEC).
Още от категорията
Цената на "Беркут" падна до най-ниската си стойност от 6 години насам, ще се намери ли купувач?