250 измамени вложители и липсващи 4,5 милиона лева. Това остана от поредната рухнала пирамида, работила в продължение на няколко години под името Дупнишка Популярна каса. Дейността й бе финализирана вчера с ареста на основателите й - Георги Близнаков и съпругата му Ивон. След специализирана операция на пловдивската полиция, двамата са докарани в белезници в  ареста, тъй като от няколко месеца в Пловдивската прокуратура тече секретно разследване за данъчни нарушения срещу двамата, заяви директорът на полицията ст. комисар Христо Разсолков.  

Касата, която е регистрирана като взаимопомагателна кооперация е създадена в Дупница и работила повече от 10 години. Схемата е като тази на класическите пирамиди - вложителите оставят определена сума и месечно получават високи лихви. Предлагания от Близнакови процент е бил между 14 и 17, което обяснява и големият брой членове на касата. 

През март Георги Близнаков мести седалището на дружеството в Пловдив като го регистрира на адреса на Домостроителния комбинат. Там обаче дори не са чували за Дупнишката каса. В пловдивския съд обаче са чували, тъй като точно там Дупнишкият фараон е завел дело за несъстоятелност. 

На 13 май офисът на Популярна каса хлопва врати и всякакви плащания спират. 

Точно в този момент Окръжна прокуратура -Пловдив възлага разследване на касата на Икономическа полиция. "Решихме да работим конспиративно и оставихме Близнакови да развиват дейност. Въпреки, че дружеството бе обявено в несъстоятелност, те продължиха да развиват лихварска дейност" разказа Окръжният прокурор Румен Попов. В рамките на три месеца са разпитани близо 90 пострадали. В Дупница са командировани екипи от пловдивски полицаи, документирани са вложенията на 1,5 милиона лева. Голяма част от хората, които са предоставили спестяванията си на касата са смятали, че дружеството има банкова дейност. Влагани са суми между 5 000 и 200 000 лева. Сред вложителите в „Популярна каса” има бивши полицаи, гастарбайтери и по-заможни дупничани заради високата лихва от 18%, които давала  касата. Българин, живеещ в Италия, бил внесъл 400 000 лева. 

От тези пари обаче няма и следа. В касата няма нито лев. Разследването показва, че Близнакови са били едновременно собственици на кооперацията и кредитополучатели. Открити са договори, от които става ясно че Близнаков е давал огромни заеми сам на себе си, като е авалирал договорите от името на дружество, на което той самият е собственик! 

КЪДЕ СА ПАРИТЕ?

Окръжният прокурор Румен Попов коментира, че в момента тече разследване за пране на пари, но все още е рано за заключения. Ако парите бъдат открити, вложителите ще могат да заведат искове за да си ги върнат. Ако това се случи , ще бъде прецедент в българското правораздаване. Въпреки, че от началото на прехода са рухнали десетина подобни пирамиди, никой от вложителите не си е върнал и един лев от тях. 

Според хора от Дупница, преди да затвори касата Георги Близнаков е купил къща на сина си Сотир в Гърция, говори за собственост върху чейнчбюро и заложна къща в Серес. Сотир също е бил задържан за 24 часа, но е освободен след като е разпитан като свидетел. 

ОБВИНЕНИЯ

Срещу Георги Близнаков има повдигнати няколко обвинения - за лихварство, за данъчни престъпления и предстои да бъде повдигнато обвинение за длъжностно присвояване. Той може да влезе в затвора за 10 години. Делото ще се води в Пловдив. 

Прави впечатления факта, че Дупнишка Популярна каса е развивала банкова дейност в нарушение на закона години наред, но въпреки това нито една институция в Кюстендилска област не се е самосезирала. На този етап обаче няма открити виновни длъжностни лица. 

АРХИВ

"Популярна каса" в Дупница е регистрирана през 2009 г. като "Кредитно-спестовна кооперация дупнишка популярна каса". Основатели са собственикът на „FS Холдинг” Давко Давков от Дупница, Владко Владимиров, Валентин Благоев и Георги Близнаков, който е председател на борда на финансовата институция. След време Д. Давков напуска борда на "Популярна каса".

Георги Близнаков е собственик на чейнчбюро и заложна къща в Дупница. Негова собственост е и хотел "Съни" в Сапарева баня, който е обявен за продан. Водата и токът на хотела са изключни заради неплатени сметки.

Преди около две години беше извършен обир на 20 000 лв. от чейнчбюрото на Г. Близнаков. Крадецът измъкнал парите от ръцете на служителка на бюрото на няколко крачки от "Популярна каса", където в трезора се съхранявал оборотът на чейнчбюрото. 

Георги Близнаков е изтеглил 600 000 лв. кредит от банка за строежа и оборудването на хотел „Съни” в Сапарева баня. Банката му дала парите срещу ипотека на хотела в Сапарева баня, но кредитът е станал изискуем, тъй като не е погасяван редовно, въпреки че Близнаков е успял да продаде апартаменти по 40 000 евро в хотела.

ОТКРАДНАТ ЖИВОТ

Зад сухите цифри се крият десетки разбити съдби. Много от вложителите на Дупнишка популярна каса са оставили на Близнакови всичките си спестявания. 

Всеки ден полицаите, които работят по пирамидата се сблъскват с  личните драми на измамените хора. Сред тях е и 66-г. Емил Лазаров, бивш машинен техник. Трудовата му кариера е преминала в ремонт на шевни машини. Заделял част от заплатата си за старини. Той е изпаднал в жестока депресия от загубата на 50 000 лв. "Цял живот спестявах, за да си изкарам спокойно старините. Живея сам и спестените пари ми бяха като опора, че няма да се лишавам от нищо, но бях подведен от Ивона Близнакова. Парите си ги оставях на 6-месечен депозит. Получавах 14% лихва. Последния път, когато отидох за комисионата миналата година, Ивона ме убеди да ги оставя на срочен депозит за една година и аз я послушах. Сега останах без пукнат грош. Разчитам само на пенсията си. Денонощно мисля защо на мен се случи, как ще карам старините си. Страхувам се да не се разболея, а нямам пари. Дадох показания пред трима прокурори от Пловдив, командировани в Дупница да разнищват измамата на Георги Близнаков. Разказах всичко кое как е било. Надявам се да ми върнат парите, иначе ще се поболея", казва пенсионерът. 

Алчност, наивност или глупост? Най-вероятно комбинацията от трите е причината 25 години след началото на прехода и повече от десет рухнали пирамиди, все още да има хора които са готови да дадат всички свои спестявания на непознат, полъгани от жаждата за бърза печалба. 

TrafficNews.bg