Исландкият вулкан Бардарбунг започна своите изригвания. В този район е обявен код "червено" за авиацията: облакът от пепел може да повреди двигателите на самолетите.
Експертите все още не могат да предскажат как изригването ще се отрази на авиопревозите в региона. Точни предположения могат да бъдат направени, когато лавата се изкачи над ледника върху кратера.
В периода след 16 август бяха зарегистрирани около 3 хиляди земетресения със слаба стойност в района на вулкана Бардарбунга.Поради високата сеизмична активност, което може да доведе до скорошно изригване, исландските власти евакуираха населението в северната част на ледника Ватнайокул.
Вулканът Бардарбунг е разположен на северозападния край на ледника Вахтнайокутъл. Той е стратовулкан от подледен тип, разположен в калдера, чиято дълбочина е около 700 метра. Последното голямо изригване на този вулкан е настъпило през 1477 година, а през 1910 е имало по-слабо.
Източник: russian.rt.com; Превод: Ирина Минчева, TrafficNews.bg
Още от категорията
Виж всички
Нетаняху иска пълно премахване на ядрената програма на Иран
Почина джаз легендата Мишел Портал
Акценти
Виж всички
Делян Добрев опроверга слуховете, че напуска ГЕРБ