Над 800 души са загинали при катастрофалните наводнения и свлачища по границата между Непал и Китай. Повече от 3000 души продължават да се водят изчезнали, а спасителните операции в Хималаите се провеждат при изключително тежки условия.

Бедствието започна след срутване на ледник, което предизвика огромна вълна от вода, лед, скали и кал. Стихията премина през населени места, разруши домове, пътища, мостове и енергийни съоръжения по протежението на река Тришули.

Според последните данни, цитирани от Асошиейтед прес, жертвите в Непал и китайския автономен район Тибет вече са над 800. Данните на властите продължават да се актуализират заради откриването на тела под дебелите пластове кал и отломки.

Ройтерс съобщава за близо 800 потвърдени жертви – 781 в Непал и 16 в китайския окръг Гиронг. Над 2500 души са в неизвестност на непалска територия, а още стотици се издирват в Тибет.

Сред изчезналите има 261 чуждестранни граждани от 23 държави. Районът е популярен сред туристи, планинари и поклонници, пътуващи към свещената планина Кайлаш.

Повече от 90 000 души са засегнати от бедствието. Хиляди са останали без електричество и достъп до основни услуги, след като пътища и мостове бяха отнесени от придошлите води.

Особено критична остава ситуацията около няколко водноелектрически централи. Спасителните екипи проверяват информацията за работници, блокирани в тунели под калта и разрушенията. На места са направени отвори, през които се подава въздух с надеждата, че под земята все още има оцелели.

Над 10 000 непалски военнослужещи участват в издирвателните дейности, а Китай е изпратил повече от 2100 спасители. В операцията са включени хеликоптери, тежка техника и международни експерти.

Лошото време, нестабилният терен и високите води затрудняват достигането до някои от най-тежко засегнатите населени места. Властите предупреждават и за опасност от нови бедствия. След свлачищата са се образували временни езера, задържани от маси кал и отломки. Ако естествените прегради се скъсат, може да последва нова разрушителна вълна.

В Непал вече започнаха погребения на неидентифицирани жертви заради опасения от здравни рискове. Преди това от телата се вземат ДНК проби, които да позволят установяването на самоличността им на по-късен етап.

Причините за срутването на ледника все още се изследват. Учени предупреждават, че затоплянето на Хималаите увеличава нестабилността на ледниците и риска от внезапни наводнения, свлачища и пробиви на високопланински езера.

Стотици са в неизвестност след наводнение на границата Тибет-НепалСред изчезналите са туристи от САЩ, Индия, Великобритания, Нидерландия и Австралия

Далай Лама за бедствието в Непал и Тибет: Това може да е знак за по-дълбок проблем

Непал поиска чуждестранна помощ след наводненията

Близо 700 са вече жертвите след наводненията в Непал и Тибет, около 3000 са в неизвестност