Два унгарски изтребителя Gripen бяха вдигнати по тревога, след като пиян 24-годишен мъж открадна малък самолет и навлезе в забраненото въздушно пространство около атомната електроцентрала „Пакш“.

Самолетът Cessna 172 бил откраднат от летището край град Калоча, откъдето мъжът излетял без разрешение. Машината била засечена от военните радари в събота сутринта, след като се доближила до единствената атомна електроцентрала в Унгария.

Заради нарушението към района незабавно били изпратени два дежурни изтребителя Gripen, съобщи унгарският министър на отбраната Ромулуш Русин-Сенди.

Гражданските самолети нямат право да навлизат в радиус от три километра около централата на височина под 6000 метра. Съоръжението е със специален защитен статут и осигурява приблизително половината от електроенергията на Унгария.

Минути след навлизането в забранената зона Cessna-та извършила аварийно кацане в слънчогледова нива край село Гержен, на около седем километра от централата. Самолетът бил повреден, но пилотът не е пострадал. Няма нанесени щети и по инфраструктурата на АЕЦ „Пакш“.

Изтребителите останали над мястото до пристигането на спасителен хеликоптер и наземните аварийни екипи.

След кацането 24-годишният мъж напуснал самолета и направил опит да избяга. Докато вървял по близък път във видимо лошо състояние, край него спрял шофьор, който искал да му помогне. Мъжът обаче се опитал да поеме управлението на автомобила и да потегли с него, но бил спрян навреме.

Пристигналите полицаи го задържали и отвели за разпит. Първоначалните изследвания показали, че той е бил в нетрезво състояние. Предстои да се установи дали е употребил и други вещества.

Разследващите проверяват как мъжът е успял да получи достъп до самолета, да го изведе от летището и да излети без разрешение. Изясняват се и мотивите му.

След инцидента унгарската полиция и авиационните власти започнаха спешна проверка на летището в Калоча. Подобни инспекции ще бъдат извършени и на други летища в страната, съобщават унгарските медии.