Панчо Пасков спечели злато на сабя (мъже) на Балканиадата по фехтовка във Варна. Той победи на финала друг роден представител - Любослав Бурнев с 15:10. За първи път на такъв форум двама българи спореха за титлата в надпреварата. Преди това, на полуфиналите, Пасков беше повече от категоричен: 15:5 над Никола Запороженко от Молдова.

Третият български представител в дисциплината Георги Георгиев завърши седми, предаде БТВ. България завоюва медал и на сабя-жени, където Йоана Илиева остана с бронзово отличие.

На шпага-мъже Иван Зафиров завърши пети, а Живко Чавдаров е осми.  В надпреварата взеха участие 104 състезатели от 6 страни.

На олимпийските игри в Рио през август Пасков бе голямата изненадата на турнира по фехтовка. Той победи най-силния сабльор в последните години и многократен световен шампион Алексей Якименко от Русия.