Фирмата, регистрирана Столипиново - „Гаро – 2004” ООД е избрана за изпълнител за демонтаж и извозването на старите отоплителния уреди по проекта за „Чистия въздух” на Община Пловдив. Собственик на фирмата е Емил Иванов – Гаро, който е един от лидерите на общностите в смесения квартал. Той притежава пункт за вторични суровини на ул. „Ландос”, като вероятно там ще бъдат извозвани кюмбетата от проекта за замяната им с отоплителни екоуреди.
Офертата на фирмата на Гаро е била 130 хил. левa без ДДС, като другата фирма – „Климар Кор” с предложение от 128 хил. лева, е била отстранена. Ако няма жалби в КЗК Община Пловдив може да сключи договор с компанията. Въпреки че към момента никой не извозва старите печки, досега са монтирани над 1800 нови екоуреди.
На последната сесия на Общинския съвет зам.-кметът Анести Тимчев заяви, че има над 4000 заявления за подмяна на уредите им. В стария програмен период бяха отпуснати 14 млн. лева за новите екоуреди, като цел минимум бе 3600 домакинства, а крайният срок за реализацията на проекта е 31.12.2023 година. На същото заседание Общинският съвет одобри отпускането 2 млн. лева безлихвен заем за проекта, чиято сума трябва да бъде възстановена от Управляващия орган.
От следващата година пък ще стартира втория етап от проекта. Пловдив е одобрен за нови 28 млн. лева по приоритет „Въздух” по ОП „Околна среда”.
През новия програмен период освен стандартните екоуреди – климатици, инсталации на газ и пелети, както и включване към топлофикация, ще има още една опция. Тя е за поставяне на фотоволтаични системи, ако отоплителната инсталация е термопомпа тип „въздух-въздух”. За тези уреди могат обаче да кандидатстват домакинства, които получават помощи за отопление.
Още от категорията
Пловдивчанин озадачен от проект за ремонт на улица в „Западен”, Тони Стойчева отказа коментар