Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристигна в Делхи на двудневно посещение, посветено на търговията, климатичните промени и сигурността, като се очаква да обсъди и неутралната позиция на Индия по отношение на войната в Украйна, предаде Франс прес.
Делхи се опитва да постигне трудно равновесие между отношенията си със Запада и с Русия, която покрива голяма част от оръжейните и енергийните нужди на страната. Индия се въздържа да осъди открито руското нашествие в Украйна и да се присъедини към гласуването в ООН.
Утре Фон дер Лайен ще се срещне с индийския премиер Нарендра Моди. През последните седмици той се срещна или разговаря по телефона с множество други западни лидери, подканващи го да се дистанцира от Москва - включително британският премиер Борис Джонсън, който беше на посещение в страната в четвъртък и петък.
Председателят на ЕК започна посещението си днес с реч за климатичните промени пред младежки форум. В нея тя поздрави Индия за "амбициозната" й цел да започне до 2030 г. да задоволява половината си енергийни нужди от възобновяеми източници.
Още от категорията
Виж всички
Погребението на Али Хаменей ще премине през Ирак
"Ал Арабия" разпространи споразумението между САЩ и Иран
Акценти
Виж всички
Временно спират движението по част от бул. „Копривщица" утре
Змия над метър изпълзя във вход на блок в „Смирненски”