ВиК – Пловдив ще трябва да върне над 4 млн. лева на Управляващия орган на МОСВ по най-големия си проект, който реализира – този за Южния обходен колектор. Преди дни Върховният административен съд потвърди финансовата корекция на водното дружество от 5% заради нередности в обществената поръчка - „Реконструкция и изграждане на канализационната и водопроводна мрежа на гр. Пловдив”, чиято стойност е 81 499 000,00 лв. без ДДС.
Решението на Управителния съвет е от края на февруари 2022 , а водното дружество е обжалвало в Административния съд, а след това и във ВАС, но и двете решения са били в полза на МОСВ.
Проектът е част от програмата на ВиК – Пловдив за над 137 млн. лева, като за Пловдив тя е разделена на три позиции. Най-голямата е въпросната поръчка, която обхваща дейностите по Южния обходен колектор. Поръчката бе за -проектиране, строителство и авторски надзор на обекта.
Изпълнител е ДЗЗД „Еко Проект - Пловдив” с участници: „Интерхолд” ЕООД, „ТЕС Кънстракшън Груп” ЕООД и „ВиК Инфраструктурно проектиране” ЕООД. Дейностите в договора е за реконструкция на водопроводи с дължина 10,9 км, от които 4720 метра главни клонове, а 6244 второстепенни. По част "отвеждане и пречистване" ще се работи по 12,6 км мрежа, от които реконструкция на 5,9 км периферни колектори, изграждане на нов участък на периферен колектор с дължина близо 5 км и реконструкция на разтоварващ колектор. Основна дейност е реконструкцията на Южния обходен колектор, който започна да се изпълнява по бул. „Александър Стамболийски”, както и тръбите през Модър-Царевец.
Управляващият орган е наложил санкцията, тъй като в хода на проверката на проекта е установила, че в обществената поръчка, от една страна са заложени еднакви изисквания в подадени в различните фази на проекта. От друга оценъчните компоненти имат преди всичко описателен характер и методиката не дава възможност да оцени обективно техническите предложения в офертите.
Става дума за изискванията за представяне на концепция за извършването на дейности, линейни графици и разпределения на работните процеси, които са били в три различни форми за оценка. Оттам от управляващия орган смятат, че т. нар. надграждащи елементи и формулирането на фактори за оценка дава неограничена свобода на възложителя и липса на гаранция за реална конкуренция при участниците.
Съдията докладчик по делото го е подписал с особено мнение. Според Мирослава Георгиева санкцията е трябвало да отпадне заради нередности по проверката от страна на Управляващия орган, като и при издадения акт на Административен съд -Пловдив. Другите членове на съдебния състав обаче не споделят това мнение.
Наложената санкция ще утежни още повече състоянието на ВиК – Пловдив. Въпреки че допреди 3 години то бе на сериозна печалба, то се очаква през изминалата 2022 година да отчете отрицателен баланс. При последния отчет на ВиК – Пловдив за третото тримесечие на 2022 година загубите възлизат на над 2 млн. лева. Очаква се финалния доклад и отчет да бъде обявен през март.
Това се случва и на фона на скандални обществени поръчки, които прави дружеството през последните две години, откакто начело е Огнян Кулишев. Милиони се харчат с договори с директно договаряне и инахаус процедури.
В момента „Български ВиК – холдинг” е на финала на процедурата по избор на управител на дружеството, като до края на месеца се очаква да бъде избран новият шеф. До финала са допуснати Огнян Кулишев, Йордан Чемишев, който е дългогодишен служител на ВиК – Пловдив, както и зам.-директорът на водното дружество в Смолян – Костадин Тотев.
Още от категорията
В битката с природата винаги губим! Над 36 000 дка гори изгоряха в пловдивско през 2024 г