
След като ви разказахме за полицейския служител с показателния прякор Тони Милионера, който след 5 годишно „изгнание“ във външно районно управление, се връща като началник сектор в Икономическа полиция, днес ще припомним историята на друг полицейски началник, който след зрелищен арест и серия сериозни обвинения се подготвя да бъде преместен в отдел "Криминална полиция" на ОД МВР - Пловдив - структурата, която има задача да разкрива и предотвратява най- тежките престъпления.
Историята на бившия началник на Трето районно управление в Пловдив Самуил Хаджиев е повече от показателна за хроничните проблеми в Министерството на вътрешните работи. Тя не просто разказва за един конкретен случай, а илюстрира принципа „нищо не се губи“ – особено когато става въпрос за кадри, компрометирани от съмнителни практики и сериозни обвинения. Четири години след шумен арест, дисциплинарно уволнение и повдигнати тежки обвинения, делото срещу Хаджиев е прекратено, Върховният административен съд (ВАС) го е възстановил на работа, а след година служба в Асеновград, предстои да бъде преместен в Криминална полиция.
Хроника на скандала: От „наказателна бригада“ до оправдателна присъда
През 2021 година новината за ареста на Самуил Хаджиев, тогава временно изпълняващ длъжността началник на Трето РУ Пловдив, и още няколко негови колеги, включително Атанас Качаков, разтърси обществеността. Медиите ги нарекоха „Наказателната бригада на пловдивската полиция“, а обвиненията от Окръжна прокуратура – Пловдив и Вътрешна сигурност бяха повече от сериозни: корупция, чадър над проституция, наркоразпространение, прикриване на тежко престъпление.
Едно от най-шокиращите обвинения касаеше опит за кражба на 500 килограма медицинска марихуана от склад в асеновградското село Болярци. Според прокуратурата, на 5 април 2021 г. Хаджиев и Качаков, възползвайки се от служебното си положение, са предприели действия по приготовление за придобиване на високорискови наркотични вещества. Разследване по случая, разкрива, че на датата на инцидента, управителката на склада подава сигнал на 112, след като синът ѝ засича двама мъже (по-късно идентифицирани като Хаджиев и Качаков) в разбития склад, представили се за полицаи. Те са били с личния автомобил на Хаджиев, сив „Пасат“. Смущаващо е, че на сигнала не се отзовава патрул от компетентното районно управление в Асеновград, а по-късно се установява, че голяма част от продукцията е била подготвена за изнасяне.
Друго сериозно обвинение срещу Хаджиев беше за осуетяване на наказателно преследване след тежко пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път, при което загинаха трима души. Обвинението гласеше, че Хаджиев е разпоредил изземване и укриване на видеозаписи от местопроизшествието, с цел да помогне на виновния водач Иво Даскалов – Лудия, да избегне наказателна отговорност.
Въпреки тежестта на тези обвинения, случаят със Самуил Хаджиев бързо се превърна в лабиринт от процесуални действия и публични коментари. Защитата на Хаджиев, в лицето на адвокат Димитър Марковски, оспори обвиненията, особено по отношение на марихуаната, изтъквайки, че Хаджиев и тогавашният директор на ОДМВР – Пловдив, старши комисар Йордан Рогачев, са били на място за проверка по сигнал. Тази версия обаче, както се посочва и в предоставения материал, влиза в противоречие с утвърдените полицейски процедури за работа по оперативни сигнали и проверки извън териториална компетентност.
Съдебни обрати
След ареста последва дисциплинарно уволнение на Хаджиев със заповед на вътрешния министър, мотивирано с нарушаване на Етичния кодекс на МВР и уронване на престижа на полицията, както и неправилно съхраняване на патрони. Обвиненията за опит за кражба на наркотици и осуетяване на наказателно преследване не бяха включени като пряка причина за уволнението.
През май 2023 г. Административният съд в Пловдив отмени уволнението на Самуил Хаджиев като незаконосъобразно, аргументирайки се с несъразмерност на наказанието. /Всъщност около 90% от наказанията в МВР падат в съда/. Върховният административен съд (ВАС) потвърждава това решение, посочвайки, че обвиненията, за които Хаджиев е бил привлечен като обвиняем, не са предмет на заповедта за дисциплинарно наказание, с изключение на държането на патрони. ВАС подчертава, че само влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер е самостоятелно основание за уволнение, а в случая е налице само висящо съдебно наказателно производство.
През май 2025 г., прокуратурата прекратява и разследването срещу Самуил Хаджиев поради липса на данни за престъпление. В частност, твърденията за укриване на видеозаписи от катастрофата не са се потвърдили.
След тези съдебни решения, Самуил Хаджиев е възстановен на работа в МВР. Година по-късно той е служител в Районното управление в Асеновград, а според информация на TrafficNews е подготвяно преместването му в Криминална полиция, където да оглави специално създаден за него сектор. Това, според информирани се случва със съдействието на бившият директор Йордан Рогачев, който в момента е зам. ректор на Медицинския университет в Пловдив, но очевидно има лоби сред новото ръководство на дирекцията на пловдивската полиция, което идва от Пазарджик. Самият Рогачев преди да оглави пловдивската полиция, ръководеше полицията в Пазарджик. Този кариерен "възход" на бивш началник, срещу когото са били повдигнати такива тежки обвинения, е необясним за обществото и е сериозен удар върху доверието в системата.
"Морковът и тоягата": Полицейски произвол и подхвърлени наркотици
Разследванията около дейността на „наказателния отряд“ в Трето РУ Пловдив под ръководството на Самуил Хаджиев разкриха и други тревожни практики, описващи системата на „моркова и тоягата“. Служители със спорни биографии, често пред уволнение, са били вербувани и са получавали привилегии, ако изпълняват „поставените задачи“. Тези задачи често са включвали действия в нарушение на Закона за МВР и действащите процедури, като работа извън териториалната компетентност на Трето РУ. Целта? Изнудване и тормоз на граждани.
Ярък пример за това е случаят с Александър Апостолов, управител на охранителна фирма и собственик на медийната група TrafficNews. През март 2021 година той беше задържан, след като при полицейска проверка тест за наркотици отчете „опиати“, а по-късно при обиск в дома му „беше открита“ салфетка с „прахообразно наркотично вещество“ и хапчета „Ксанакс“. Апостолов категорично отрече да е употребявал или държал наркотици и заяви, че се касае за „безпрецедентна, предварително планирана атака“, свързана с журналистически разследвания на неговите медии, касаещи корупционни схеми с участието на полицейски служители.
Четири години по-късно, след серия жалби до Вътрешна сигурност и прокуратурата, разследването не само доказва невинността на Апостолов, но и установява, че той е станал жертва на добре планирана полицейска операция, целяща да го дискредитира. Експертизата на тампона на драг чека, с който е проверен Апостолов показва, че по него липсва генетичен материал – слюнка от проверявания, но за сметка на това в него има такова количество опиат, че ако то действително е бил консумирано от проверяваното лице, то би трябвало да е мъртво. Срещу Качаков продължава да тече разследване по случая и има повдигнато обвинение.
„Експертизата доказа, че тестът е бил подменен. Сигурен съм , че това не е била солова акция на Качаков, а той е бил само изпълнител. Факт е, че бе направен сериозен опит за дискредитирането ми, който макар и неуспешен, все пак нанесе сериозни щети на репутацията ми. Излишно е да коментирам гадостите, изписани по мой адрес, но докато излязат окончателните резултати от пробите, аз 11 месеца бях без шофьорска книжка. Само преди дни съдът отхвърли заповедта , с която бе наредено служителите на МВР да бъдат тествани по време на работа с тези драг чекове и това се случи след жалба на полицейските синдикати. Защото самите полицаи са наясно колко са „ефективни“ тестовете и как някой началник, който ти има зъб може да те „сготви“ за отрицателно време. Колкото до преназначението на Самуил Хаджиев в Криминална полиция мога да кажа, че там ще се съберат чудесен отбор заедно със полицаи, които разсъблякоха 400 човека на обществено място, за да намерят 0,1 грам трева и благодарение на тях влязохме в дори докладите на САЩ за нарушаване на човешките права. Тези действия, извършени от служители, нямащи нищо общо с професионалните им задължения, показват цинично използване на власт за репресии и заглушаване на критични гласове“ коментира Александър Апостолов.
Колос на глинени крака
Случаят „Самуил Хаджиев“ е показателен за дълбоко вкоренени проблеми в кадровата политика на МВР. Той е ярък пример за система, в която протекцията и партийната обвързаност често надделяват над професионализма. Кариерното израстване на Хаджиев е било стремително – от младши разузнавач до началник на районни управления за кратък период, въпреки липсата на необходимия стаж на моменти. Неговата връзка с тогавашния директор на ОДМВР – Пазарджик, а впоследствие директор на Пловдивската дирекция, старши комисар Йордан Рогачев, повдига въпроси за механизмите на назначение и липсата на обективни критерии.
Показва и липса адекватен контрол и превенция. Как е възможно служител, който бързо се обгражда с „наказателен отряд“ от служители със „спорни професионални биографии“, да достигне и да се задържи на такава позиция? Разказите за изнудване на бизнесмени чрез подхвърляне на наркотици и създаването на „преторианска гвардия“, действаща извън териториалната си компетентност и в нарушение на закона, са показателни за липсата на ефективен вътрешен контрол.
Системата толерира безнаказаността. Възстановяването на работа на служител, уволнен дисциплинарно и с повдигнати тежки обвинения (дори и впоследствие прекратени), изпраща опасно послание. То подронва мотивацията на честните служители и засилва усещането за недосегаемост сред онези, които злоупотребяват с властта си.
Общественото доверие е подкопано. Случаи като този със Самуил Хаджиев и Тони Милионера рушат и без това ниското доверие на гражданите в МВР. Въпреки огромния си бюджет, институцията изглежда като „колос на глинени крака“, неспособна да се самореформира.
Историята на Самуил Хаджиев е тъжна, но показателна. Тя е поредното доказателство, че реформата в МВР закъснява с десетилетия. Нито едно правителство досега не е показало истинска воля да започне дълбоки и смислени промени, надхвърлящи обичайните кадрови рокади след избори.
Акценти



Откриха уран в питейната вода на Първомай и две села





Екшън в Асеновград! Мъж наръга жена заради... парче пица
