Една година след като общински съветници от ДБ внесоха предложение паметникът на Съветската армия „Альоша” да бъде преместен, а от ИТН пък поискаха въпросът да бъде решен чрез местен референдум, съдбата на монумента, който се извисява на Бунарджика продължава да е неясна.
Анализите, които бяха поискани от кмета на града Костадин Димитров не са съобщени на обществеността и няма публична информация за това дали и какви решения са взети за монумента. TrafficNews потърси ресорните зам.-кметове по финанси – Женя Петкова и строителство Тошо Пашов. Пред репортер на медията ни те заявиха, че не са получавали задание да изготвят такива анализи и справки и не знаят да има започната работа по темата от когото и да било.
Припомняме, че след редица протести с искане за запазване или премахване на паметника, провокирани от внесеното в предложение за преместване, кметът Костадин Димитров тогава заяви, че ще възложи да бъдат направени ясни и точни сметки колко ще струва провеждането на местен референдум за съдбата на паметника, както и че ще сформира комисия в Община Пловдив от зам.-кметовете по строителство и финанси, които да изготвят анализи колко би струвало премахването на паметника, каква е технологията за това, какви дейности трябва да бъдат извършени, каква техника ще е необходима и как тя ще бъде предвижена до върха.
Също така трябваше да бъде изчислено и колко ще трябва да плати Община Пловдив за референдум по темата, за да се започне дебат по темата. Отделно трябваше да се намери информация от Министерството на културата и Министерството на околната среда и водите за процедурите за авторството и работата в защитената зона.
Темата за съдбата на Альоша беше включена за обсъждане и в телевиознно предаване по Нова телевизия като Голяма тема на 2025 година и раздялата с комунистическите символи. Темата за раздялата със символа от миналото остава отворена, а вероятно скоро тя има и да получи своето решение.
Съветници поискаха Альоша да бъде преместен в "музея на историята"
Протест и контрапротест на Альоша приключиха без конфликтКакви тези защитаваха двете страни