През последните 4 месеца медията ни представи редица случаи на пловдивчани, които изгубиха работите си, достойнството и книжките си след положителни проби за дрога на пътя. Впоследствие кръвните им проби се оказаха отрицателни. Освен че крайният резултат опровергава първоначалните тестове, се оказва че доказването на това дали водачът е употребил или не накотични вещества, отнема между един и половина и три месеца. Междувременно шофьорът е без книжка. Не са редки случаите, когато положителният полеви тест става причина за "обиск в условията на неотложност" на водача. Впоследствие, ако пробата му се окаже отрицателна, гражданинът губи още месец заради процедурата по връщане на свидетелството.
Впоследствие, ако пробата му се окаже отрицателна, гражданинът губи още месец заради процедурата по връщане на свидетелството. Законът не предвижда компенсация за пострадалите водачи. Граждани и юристи смятат, че това тези практики са злоупотреба с правата ни.
TrafficNews започна кампания за промяна в наредбата и преразглеждане на използването на полевите Драг чекове 3000!
След многобройните сигнали до медията ни за фалшиво положителни резултати от полеви тестове, медията ни потърси за становище ОД МВР – Пловдив. От Областната дирекция са категорични, че до момента не са установени технически проблеми, свързани с експлоатацията на наличните автоматизирани технически средства и полеви тестове. До настоящия момент няма постъпила информация от производителите им за възможни отклонения при извършваните проби.
Въпреки това обаче, редица пловдивчани бяха подложени на унижения, страх и показни арести заради отклонения при резултатите.
Всеки един от водачите се тества на случаен принцип, като от пловдивската полиция съобщиха, че „проверките се извършват на всички водачи на МПС, при които има наличие на външни признаци, поведение или реакции, следствие от употреба на наркотични вещества и/или техните аналози, при спазване на реда описан в Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (загл. изм. - дв, бр. 81 от 2018 г.). Пак със същата наредба са регламентирани и редът и начинът на вземане на проби и тяхната последваща обработка”.
През последните две години близо три пъти са се увеличили водачите, изпробвани за наличието на наркотици. От служители на ОДМВР – Пловдив с DRAG TEST 3000 са извършени 497 проверки през 2019 година и 1035 през 2020 година.
Колко от тези водачи са се оказали с положителна проба и колко от положителните проби са се оказали фалшиво позитивни, от Областната дирекция не могат да дадат категоричен отговор.
Какъв е общият брой на отнетите шофьорски книжки в Пловдив и областта от 2015 до 2020 година и какъв е броят на отнетите свидетелства за управление за употреба на наркотични вещества през същия период от време, от пловдивската полиция не могат да предоставят информация, тъй като в Автоматизирана информационна система на МВР не се генерират подобни данни.
Припомняме, че специалисти и юристи са категорични, че Drug Check 3000 дават сериозни отклонения при полевите проби. Нещо повече – дори в самата специфика на полевите тестове е вписано, че устройствата са силно чувствителни към специфични въздействия, като например храна, лекарства по лекарско предписание, енергийни и кофеинови напитки и други.
Дори от ВМА излязоха със становище, след запитване на медията ни, че при техническото средство Drug Check 3000 отчитането на резултата е визуално, от изследващия, което създава риск за субективна грешка.
ВМА за полевите наркотестове: При Drug Check 3000 има риск от субективна грешка
Нашето проучване, статистиката и многобройните експерименти с драг чек, които направихме показаха, че всеки втори или трети шофьор в страната ни е потенциален престъпник. Защото шофира след употреба на обезболяващо или успокоителни, които реагират положително на наркотици при проверка от полицията. И ако това се случи, процедурата вече е ясна -арест, обиск и докато не излезе кръвната проба пред обществото, водачът е сочен за "наркоман". На това мнение са и експертите, с които разговаряхме и пред които правихме експеримент с Драг Чек 3000. Един от тях е психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова. Тя се съгласи да пробва как реагира тестът на медикаменти. Вижте експериментът, който направи д-р Гълъбова и интервюто с нея: