Иван Деспотов, който бе арестуван заради вземане на подкуп и източване на Здравната каса, отново се бори за обезщетение - този път в размер на над 30 000 лева. Претенцията му идва само няколко месеца, след като Административният съд в Пловдив отказа да го възстанови на работа като директор на Дирекция “Договаряне и контрол на изпълнението на медицинската, денталната помощ и аптеки“ в Районна здравноосигурителна каса (РЗОК)- Пловдив.
Припомняме, че Деспотов бе арестуван при антикуропционна акция през май 2018 заедно с колегата му Влади Манев. Според първоначалните данни от разследването двамата служители на Здравната каса, заедно с аптечния бос Николай Александров, са организирали схема за източване на Здравната каса. Пак според оперативната информация по престъпен начин са източени 1 милион лева, от които над 60% са отишли в джобовете на Деспотов и Манев под формата на подкупи. Те са хванати с 50 хиляди лева рушвет, предаден им от Александров, който пък взел от общата сума от последния транш /89 хиляди лева/ – 25 хиляди лева. Посредник в схемата е бил социално слабия Димитър Йотинов, който тегли парите, като управител на фирмата бушон, останали 14 бона, от които 7 са за ДДС и други удръжки, които се внасят обратно в бюджета.
След ареста на Деспотов и Манев и двамата са отстранени от постовете си в РЗОК-Пловдив. Делото за схемата по източване на Здравната каса, което получава голям обществен отзвук, бе поето от Специализираната прокуратура, а двамата държавни служители, уличени в крупната измама, остават в ареста за постоянно. 8 месеца по-късно изтече срокът, в който от Спецпрокуратурата трябва да изготвят обвинителен акт и да го внесе в съда. Разследването продължава и до днес, но обвинението все още не е внесено. Именно това е причината в началото на 2019 година Деспотов и Манев да бъдат освободени.
Първата работа на Иван Деспотов е да опита да се върне на работа. Той обаче не бива допускат в сградата на РЗОК-Пловдив. Деспотов така и не бива възстановен на поста си, тъй като разследването срещу него продължава, но той от своя страна през лятото на 2020 започва институционална битка за пропуснати ползи и неимуществени вреди.
Деспотов обжалва както мълчаливия отказ за възстановяването му на директорския пост, така и опитва да съди РЗОК-Пловдив да му бъдат изплатени евентуално дължимите работни заплати за периода от 10.01.2019г. до 30.06.2020г - в размер на общо 27 200 лева. Отделно Деспотов претендира за имуществени вреди в размер на 3000 лв., изразяващи се в: "претърпени страдания, чувство на унижение и безпокойство в резултат от действията на служители на НЗОК, ведно със законната лихва, считано от деня предявяване на иска до окончателното изплащане на сумата".
На 25 ноември 2020 Административният съд в Пловдив отхвърля жалбата срещу мълчаливия отказ на управителя на НЗОК Деспотов да бъде върнат на работа. Към момента Деспотов обжалва решението на магистратите пред Върховен административен съд-София, където делото все още е висящо.
Според състава, който разглежда настоящия иск за 30 000 лева обезщетение, заповедта за отстраняване от работа Деспотов е в пряка връзка с образуваното и водено срещу него наказателно производство. Те са категорични, че НЗОК-Пловдив не дължи нищо на Деспотов и че иска му е изцяло неоснователен. От събраните по делото писмени доказателства и в частност от полученото писмо от Специализирана прокуратура, безспорно се установява, че и към настоящият момент Деспотов е привлечен към наказателна отговорност в процесуално качество по прокурорска преписка по описа на Специализираната прокуратура.
"Следователно към настоящият момент не са отпаднали основанията за отмяна на заповедта за временно отстраняване от работа на Деспотов. Неоснователен е и иска за причинени на ищеца неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени страдания, чувство на унижение и безпокойство в резултат от действията на служители на НЗОК. Това е така, защото отстраняването му от работа и последващото му недопускане до служебното място са пряка последица от задържането на му под стража от органите на МВР на 09.05.2018г. и взетата спрямо него постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“. Ето защо липсва причинна връзка между, действията или бездействията на служители на НЗОК и настъпилия резултат, носещ вреда", пишат в решение магистратите.
Междувременно стана ясно, че постът на Деспотов е закрит, така че дори произвдоството срещу него да бъде отменено, той няма да има право да се върне на работа. При заседание, проведено на 03.06.2020г. между Директора на РЗОК-Пловдив и Председателите на синдикалните организации в РЗОК-Пловдив, е взето решение за закриване на дирекция “ДКИМДПА“, във връзка с което служебното правоотношение на Деспотов е прекратено.
Деспотов ще трябва да плати 400 лева разноски по делото, но пък има право да оспорва решението на съда с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок. Вероятно той ще се възползва от правото и ще се чака решението на ВАС и по двете дела.
Как се стигна до тук, четете в статиите:
Как се разпределят близо 100 хиляди за ден между четиримата арестувани пловдивчани?
Кои са аптеките и фирмите, през които е работил арестуваният Николай Александров?
Безпрецедентна акция срещу корупционна схема в Здравна каса - Пловдив ОБЗОР
Доведоха с белезници в съда шефовете на Здравната каса ВИДЕО+СНИМК