"Това може би е някаква клевета, не мога да допусна, че д-р Кръстев, който е помагал на толкова много хора, ще направи подобно нещо. Едва ли става дума за нещо от материална гледна точка, може да помогне на някой, но не и с комерсиална цел", това заяви д-р Румен Ситников, колега на известния ортопед д-р Георги Кръстев, който днес бе обвинен за издаване на фиктивни болнични.
Чрез документите с невярно съдържание собственикът на фирма "Джи Еф Ти - България" Стефан Грозев е източил над 130 хиляди лева от фонд „Държавно обществен осигуряване“ към НОИ.
Колегите на д-р Кръстев, който практикува в ДКЦ 1 - поликлиниката на Понеделник пазара, са повече от изненадани. Те описват д-р Кръстев като невероятен специалист, който по думите им остава последен в клиниката, за да помогне на всички нуждаещи се. Общопрактикуваща лекарка от болницата посочи, че д-р Кръстев се ползва с огромно уважение и пациентите му са изключително доволни. Тя бе категорична - "не може да е виновен".
"Обявявам се категорично в подкрепа на д-р Кръстев. Той има невероятни операции, какви криви ниви оправя от цяла България... За първи път чувам нещо лошо за д-р Кръстев. Той помага на кой ли е, пък камо ли да има участие в подобни неща... Не мога да допусна. Заставам зад него, той е душа човек - и като професионалист, и да помогне на хората каквато нужда имат, а и в чисто колегиален аспект. Да не говорим какво е направил за Лекарския съюз", посочва д-р Ситников.
5 минути след като екипът на TrafficNews влезе в ДКЦ-1 на вратата на кабинета на д-р Кръстев бе поставена бележка, че медикът е в отпуск до 2 септември. Управителят на ДКЦ 1 Д-р Евелина Славчева е в планиран отпуск, който е бил заявен още в началото на месеца. Не можахме да се свържем с нея на посочения на сайта стационарен телефон.
Днес на извънредна пресконференция Районна прокуратура - Пловдив изнесе данни за схемата, в която е обвинен известният ортопед. По думите на наблюдаващия прокурор Димитър Пехливанов д-р Кръстев като председател на лекарска комисия е издавал болнични листове с невярно съдържание на работници от фирмата "Джи Еф Ти - България" и на управителя ѝ Стефан Грозев.
"Грозев в наел 10 лица, които преди това са били работници на минимални осигуровки. Назначил ги е на максималния праг на осигуряване, а след това се е срещнал с доктора. Издадени са над 117 болнични листа с невярно съдържание. Нанесените щети на НОИ надхвърлят 130 000 лева. Десетте служители на фирмата са получили 76 000 лева, а самият управител - 54 000 лева", посочи прокурор Пехливанов. Всъщност работниците не са получили почти нищо, защото обезщетенията са били изтегляни от собственика на фирмата Стефан Грозев, който по думите на държавното обвинение е работил "професия болен".
В комисията, издала документите, вероятно са участвали още д-р Попов и д-р Кацарски, които също практикуват в ДКЦ 1. Срещу тях няма повдигнати обвинения, а д-р Кръстев е арестуван и по-късно освободен срещу гаранция от 30 000 лева.
Ако бъде признат за виновен, законът предвижда от 3 до 15 години лишаване от свобода, отнемане на права, както и изземване на имущество.
TrafficNews потърси за коментар д-р Кръстев, ала той не вдигна телефона. Свързахме се с шефа на Регионалната колегия на Лекарския съюз д-р Атанас Калчев. Той се оказа в болничен, след претърпяна операция. Посочи, че не може да коментира, тъй като не е запознат с казуса.
Д-р Кръстев има сериозен професионален и административен опит. 12 години ръководи ДКЦ-1 в Пловдив. Член е на Управителния съвет на Българския лекарски съюз, беше председател на Регионалната колегия два мандата. В момента е секретар на Български лекарски съюз - Пловдив. Освен дейността му в ДКЦ 1, оперира в болница "Каспела".
Повече за схемата и участниците вижте тук: