Още преди десетина години в Института по ноетични науки, северно от Сан Франциско, се провежда така нареченето "любовно изследване". Институтът се занимава с парапсихологически проучвания на връзката между духовността и съзнанието. Всеки от дългогодишната семейна или партньорска двойка сяда в отделна шумо- и звукоизолирана стаичка. Към дясната им ръка са прикрепени датчици, свързани с компютър. Целта е да се разбере дали единият от двойката чувства на физическо ниво, когато другият концентрира мислите си върху него.

След анализ на показателите на 36 двойки, минали през този тест, учените установяват, че когато един човек фокусира мислите си върху партньора си, кръвотокът и изпотяването на партньора драматично се променят в рамките на две секунди. Вероятността това да се получи случайно била 1 към 11 000. Над 30 независещи едно от друго, рандомизирани проучвания от такива институции като Университета на Вашингтон и Университета на Единбург съобщават за подобни резултати.

"Квантовото заплитане" на любовта
Как може да се обяснят подобни резултати? Никой не може да обясни категорично ясно. Дийн Радин от Института по ноетични науки и няколко негови колеги смятат, че проведеният експеримент доказва теория, известна като "квантовото заплитане". Според тях след като две частици са си взаимодействали, ако ги разделите, дори на мили, те се държат така, сякаш все още са свързани. Досега това е демонстрирано само на субатомно ниво.
Радин още тогава задава въпроса - възможно ли е хората в близки отношения - двойки, братя и сестри, родител и дете - също да бъдат "заплетени"? Не само емоционално и психологически, но и физически?

Скептиците: това са пълни глупости
Тази идея - че може да сме свързани на някакво молекулярно ниво - отразява думите на мистиците през вековете. И това се харесва на някои учени. Но вбесява други - като Слоун от Колумбийския университет. Основната идея е грешна, казва той. Заплитането просто не работи по този начин.
"Физиците са много ясни, че връзката е чисто корелационна, а не причинно-следствена", казва Слоун. "Няма нищо причинно-следствено в квантовото заплитане. Хубаво е човек да бъде с отворено съзнание, но не толкова, че мозъкът ви да изпадне" - остро се шегува той.

И все пак има конкретни резултати от конкретни проучвания.

Изпочник: Spisanie8.bg