Военослужещ от групата на бившият /вече/ търговски директор на ФК "Ботев Пловдив" е бил задържан по обвинения в участие в организирана престъпна група и принуда. В началото на март състав на Военен съд - Пловдив е гледал мярката за неотклонение на редник М.К. и му е наложил мярка "домашен арест".
Шефът на наказателната бригада, която в продължение на няколко месеца действаше във ФК "Ботев" Въльо Петров и съучастниците му - шефът на охраната на клуба Милен Стоянов и полицейските служители Галин Колев и Мартин Ламбрев бяха задържани на 25 януари 2024 г. Арестуван бе и шефът на новата охранителна фирма "Ботев Гард" - Милен Христов Стоянов.
Прокуратурата съобщи, че е привлякла четиримата към наказателна отговорност за извършени от тях престъпления, свързани с участие във въоръжена организирана престъпна група, създадена с користна цел и цел да върши съгласувано в страната и чужбина изнудвания и принуди на различни граждани. Спрямо ръководителя на организираната престъпна група Въльо Петров /49/ г., бяха повдигнати пет обвинения за изнудвания и принуда. Престъпленията са извършени в периода от септември до ноември 2023 г . на територията на Пловдив и Димитровград.
Спрямо другите двама участници от групата, единият от които е служител на МВР в Пловдив - полицаят Галин Колев и Милен Христев, собственик на "Ботев гард" , са повдигнати също обвинения за изнудвания и принуда. Спрямо четвъртия участник в организираната престъпна група Мартин Ламбрев, който също е служител на МВР в Пловдив, са повдигнати обвинения само за изнудвания. Четиримата са в ареста, след като Апелативен съд потвърди наложените им мерки за неотклонение.
По време на разследването, криминалистите са разкрили и участието на военослужещият. От документите по делото става ясно, че ОПГ-то на Въльо е изнудвало двама жители на Димитровград за голяма сума пари.
През август м.г. Въльо Петров притиснал мъж от Димитровград - Юмер, да му даде сума, която му дължал. Той обаче заявил, че няма как да извърши плащането, защото други двама мъже , с които има "работни отношения" , му дължали 35 000 лева. Двамата обаче си прехвърляли отговорността за задължението и никой от тях не искал да плаща. Тогава Юмер се обърнал към Милен Стоянов, които имал фирма за бързи кредити и в района било известно , че има "опит" в събиране на дългове. На една от срещите с Юмер Стоянов се представил за служител на ГД БОП , показал карта и значка и заяви, че по-късно ще се видят с "Началника". Срещата се състояла на бензиностанция в Димитровград, а на срещата пристигал Въльо, който бил представен като "Началника" и двама мъже, които се представили за полицаи и военен. В хода на разследването е установено , че воненният е въпросният редник М. П. След това групата потеглила с две коли към адресите на двамата длъжници. Те били "респектирани" полицейските карти на Галин Колев и Мартин Ламмбрев, а за по-убедително Въльо опрял пистолет в главата на единия. Военният също се включил като ударил един от длъжниците. След това ги заплашили , че ако не си платят в рамките на един час "ще плуват с бетонни обувки". Единият от длъжниците взел 10 000 евро от баща си, а другият дал 15 000 лева на рекетьорите.
В последствие бригадата продължила да изнудва двамата за още пари , но те се покрили и не дали повече. Предвидливо предупредили собственика на заведението, в което броили парите да изтрие записите от камерите, но тези от външните охранителни камери останали и сега са в папките по делото.
Военният съд е преценил, че военният няма да се укрие тъй като има постоянен адрес, съпруга и две деца. Същот така е стигнал до извода, че няма опасност обвиняемият да извърши други престъпление, защото всички останали участници в ОПГ-то са в ареста.
Освен това няколко дни, преди да бъде задържан е бил опериран от херния и все още се възстановявал. Затова му е наложен домашен арест и му е била поставена електронна гривна за проследяване.
Бригадата на Въльо към феновете на Ботев: Ние сме държавата, няма на кого да се оплачете